Przejdź do treści

Pogodzenie się ze śmiercią babci lub dziadka

śmierć babci i dziadka

Dziadkowie są ujmujący i chcielibyśmy mieć ich zawsze przy sobie. Dlatego trudno jest wiedzieć, jak pogodzić się ze stratą babci. To samo dotyczy tego, jak pogodzić się ze śmiercią dziadka.

Paradoksalnie są to czasy, kiedy potrzebujesz ich uścisków, opieki i tego gorącego rosołu, który przygotowywała Twoja babcia. Wiemy, że jest to skomplikowane, ale gdziekolwiek są, są pewni, że nadal będą się Tobą opiekować.

Jacy dziadkowie nie angażują się w sprawy swoich wnuków?

Wszyscy z sentymentem wspominamy dobre chwile spędzone z naszymi dziadkami. Nasz dziadek bawiący się z nami i nasza babcia przygotowująca potrawy, które najbardziej lubimy. Jestem pewna, że pamiętasz nawet intensywny zapach i niepowtarzalny smak ich potraw.

Niestety, pewnego dnia nie ma ich już z nami, czasem szybciej niż byśmy chcieli. Ale pamięć o nich zawsze będzie w tobie żywa. Nikt nie będzie w stanie odebrać wam wszystkiego, co razem dzieliliście.

Być może w jakiś sposób stratę lub śmierć dziadków przyjmujemy bardziej naturalnie niż śmierć rodziców. Postrzegamy ich jako starszych i dlatego bardziej akceptujemy ich wcześniejsze odejście niż młodszych. Ich utrata może być jednak bardzo bolesna, jeśli dorastaliśmy często je widując.

Jeśli mieszkałeś z dziadkami, to oni dbali o odprowadzenie Cię do szkoły, do parku, opiekowali się Tobą, gdy byłeś chory i byli obecni w najważniejszych momentach Twojego życia, praktycznie bardziej niż dziadkowie są Twoimi drugimi rodzicami. 

Zachowaj to i ciesz się tym wspomnieniem. To obrazy, które na zawsze pozostaną w pamięci. I do którego będziesz mógł się zwrócić, kiedy tylko będziesz chciał. Poczuj się szczęśliwy z tego powodu. 

Jak pogodzić się ze śmiercią babci lub dziadka?

W smutnych i trudnych chwilach najlepiej zwrócić się do osób, które najbardziej kochasz, do tych, którym wiesz, że możesz powiedzieć wszystko, bo Cię wysłuchają i zrozumieją. Tak jak twoi dziadkowie nigdy cię nie zawiedli, tak i oni nie zawiodą. Dotrzyj do rodziców, rodzeństwa, przyjaciół, kuzynów, ciotek i wujków lub kogokolwiek innego, komu możesz zaufać. Najbliższa rodzina i przyjaciele będą dla Ciebie najlepszym wsparciem. Zapewnią Ci komfort, którego potrzebujesz, aby stanąć na nogi i kontynuować codzienne życie. Tak jak chcieliby tego twoi dziadkowie.

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci poradzić sobie ze śmiercią babci lub dziadka z rodziną i przyjaciółmi.

Porozmawiaj z rodzicami o swojej babci lub dziadku

Ze wszystkimi niekorzystnymi okolicznościami łatwiej sobie poradzić, jeśli mamy wsparcie ze strony osób z naszego otoczenia. Twoi rodzice są idealnymi osobami, które mogą Ci pomóc w tym czasie. To oni najlepiej znali Twoją zmarłą babcię lub dziadka. Strata była dla nich również ciężka, gdyż w ich przypadku stracili rodzica.

Sprawdź, ile trwa żałoba po babci na stronie: https://memoriam.pl/ile-trwa-zaloba-po-babci/

Powiedz otwarcie rodzicom, że czujesz się bardzo smutny z powodu śmierci dziadka.

Poproś też, by opowiedzieli Ci o dziadku rzeczy, których nie znasz, zwłaszcza zabawne historie o tym, jak dziadkowie byli młodzi, a Twój rodzic był dzieckiem.

Dzięki temu dziadek czy babcia będą wspominani z humorem, a Ty poczujesz się lepiej.

Trzeba otrzymywać, ale i dawać. Należy więc pamiętać, że te czasy są trudne dla wszystkich.

Ty potrzebujesz swoich rodziców, a rodzice potrzebują ciebie. Jeśli poprosisz o pomoc swoich rodziców, oni również poproszą o pomoc ciebie. Zwróć uwagę na ich wymagania i potrzebę czułości.

Dziadkowie to ci, którzy przez całe życie trzymają rodzinę w garści. Teraz jest czas, aby pokazać, że wykonali dobrą robotę, a przede wszystkim podziękować im za ich wysiłek.

Wsparcie rodziny sprawi, że poczujesz się otulony, towarzyszący i zrozumiany. To ciepło tych, którzy najbardziej Cię kochają, jest najcenniejszym dobrem w tym czasie.

Porozmawiaj z przyjaciółmi

Kto ma dobrego przyjaciela, ten ma najcenniejszy skarb. Przyjaciele wiedzą, jak dać ci to słowo zachęty w odpowiednim czasie i że tak bardzo potrzebujesz, aby iść do przodu.

Nie bój się powiedzieć znajomym, że zmarł twój dziadek lub babcia i że trudno ci się z tym pogodzić. Postarają się pomóc, nawet jeśli im się to nie zdarzyło.

Może masz znajomego, który również musiał nauczyć się radzić sobie ze śmiercią dziadka. W takim razie mogą opowiedzieć Ci o swoich doświadczeniach, z których niewątpliwie wyciągniesz wnioski. Przyjaciele to twoja wybrana rodzina. Dzielicie hobby, upodobania, styl życia i wiek. Dlatego mogą Cię zrozumieć w szczególny sposób. Coś, co będzie bardzo cenne dla przezwyciężenia obecnej sytuacji.

Przypomnij sobie wszystko, co przeżyłeś z babcią lub dziadkiem

Jeśli zapamiętasz swoje doświadczenia z dziadkami, będziesz mógł również pamiętać wszystko, czego cię nauczyli. Wtedy naprawdę zdasz sobie sprawę, jak wiele dla ciebie zrobili.

Zobaczysz, że przekazali Ci wiele wartości. Pomyśl o tych wartościach i wprowadź je w życie.

Wiek dawał im niezrównane doświadczenie i mądrość. I próbowali podzielić się z tobą częścią z nich, abyś mógł żyć szczęśliwie. A przede wszystkim, abyś stał się uczciwym, odpowiedzialnym i etycznym człowiekiem. Spraw, by byli z ciebie dumni.

Czy twoi dziadkowie nie chcieli widzieć cię zawsze szczęśliwą? Jeśli ty byłeś szczęśliwy, to oni też się cieszyli. Jeśli jednak coś cię zaniepokoiło, martwili się.

Więc wiesz co masz zrobić: uśmiechnij się, bo wiesz, że tak chcieli cię widzieć twoi dziadkowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *