Kiedy obchodzone są złote gody?
Nazwy poszczególnych rocznic ślubów są używane już od ponad wieku, a tę tradycję zapoczątkowała amerykańska pisarka, twórczyni podręczników i artykułów z dziedziny etykiety – Emily Post. Początkowo istniało jedynie 8 nazw, dotyczących kilku okrągłych i według autorki najważniejszych jubileuszów, czuli 1,5, 10, 15, 20, 50 i 75 rocznicy ślubu. Bardzo szybko wymyślono następne, a ich powstanie to zasługa Związku Jubilerów Amerykańskich, który nadał wszystkim kolejnym nazwy związane z cennymi kruszcami i materiałami. Im wyższa rocznica ślubu, tym cenniejszy i trwalszy surowiec jest jej przypisany.
Złote gody, czyli złota rocznica ślubu to prawdopodobnie najważniejszy jubileusz w trakcie całego małżeństwa. Złote gody świętowane są przez małżeństwa jako 50-lecie ślubu, a taka rocznica jest naprawdę niesamowitym dokonaniem w dzisiejszych czasach i z pewnością nie byłaby możliwa, gdyby nie silne uczucie łączące małżonków. Najważniejszym prezentem w dniu tak wyjątkowej i ważnej rocznicy jest oczywiście obecność drugiej osoby oraz sam fakt spędzenia większości życia z ukochaną osobą w szczęściu i miłości, jednak nie jest to jedyna nagroda za trwanie przy sobie przez pół wieku.
Jaki prezent na złotą rocznicę ślubu?
Złote gody to bardzo ważny jubileusz, a małżeństwa o tak długim stażu mogą zostać wyróżnione przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wyjątkowym odznaczeniem – Medalem za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Aby móc otrzymać wspomniany medal, potrzebne jest złożenie odpowiedniego wniosku wraz z wymaganymi załącznikami. Wszystko to należy zrobić w Urzędzie Stanu Cywilnego odpowiednim dla miejsca zamieszkania jednego z jubilatów lub przesłać wymagane dokumenty pocztą tradycyjną labo elektroniczną, złożenie takiego wniosku jest całkowicie bezpłatne. Trzeba pamiętać, że rozpatrywanie wniosku oraz wydanie decyzji o przyznaniu medalu może potrwać nawet kilka miesięcy. Odznaczenie jest wręczane małżonkom osobiście przez Prezydenta RP albo w jego imieniu przez marszałka województwa, starostę, wójta, burmistrza lub prezydenta miasta podczas uroczystości zorganizowanej w miejscowym Urzędzie Stanu Cywilnego. Jeśli z jakiegoś powodu małżonkowie nie są w stanie zjawić się na uroczystości tego dnia, termin może zostać uzgodniony indywidualnie.
Złote gody – dlaczego są tak ważne?
Każda wspólnie spędzona chwila to cenny czas dla kochających się osób, a każdy rok razem zbliża do siebie jeszcze bardziej. Jubileusz ślubu wiążę się nie tylko z celebrowaniem go, ale też z odpowiednim prezentem dla drugiej osoby, który zgodnie z tradycją, powinien nawiązywać do nazwy danej rocznicy. Złote gody są nie tylko okazją do złożenia życzeń i gratulacji, ale również do wręczenia ukochanej osobie cennego, złotego podarunku. Pierwszą rzeczą, jaka przychodzi na myśl jest oczywiście złota biżuteria, jednak równie dobrze może to być skromny podarunek o wartości sentymentalnej, wszak liczy się pamięć, a nie wartość materialna prezentu. Prezentem od serca mogą być między innymi wspomnienia – np. portret lub fotografia sprzed lat oprawiona w piękną ramę, płyta z ulubionymi piosenkami, które będą przypominać najważniejsze chwile spędzone razem, ulubione kwiaty lub słodkości, a nawet wspólny wieczór z ulubionym filmem czy spacer lub wycieczka do ważnego miejsca. Złote gody to bardzo ważny dzień dla małżeństwa, który może być idealnym momentem na symboliczne odnowienie ślubów i przysięgi małżeńskiej, które nie jest co prawda polskim zwyczajem, ale jest praktykowane w naszym kraju od wielu lat. Jeśli tylko zdrowie i kondycja jubilatów na to pozwala, można też z powodzeniem zorganizować im huczną imprezę, w końcu jest co świętować, a towarzystwo najbliższych w tak ważnym dniu z pewnością ucieszy małżonków.
Złote gody to najważniejsza rocznica ślubu – 50 lat u boku ukochanej osoby to nie tylko powód do świętowania, ale przede wszystkim do dumy i radości.