Przejdź do treści

Proste rośliny w uprawie dla seniorów

kalanchoe

Żyjemy w czasach, w których nieustanny pęd i pośpiech nie pozwala nam często na luksus odpoczynku. Osoby starsze, które przeszły na emeryturę dysponują mnóstwem wolnego czasu. Warto go zagospodarować na jakieś pożyteczne zajęcie i znaleźć hobby. Dobrą propozycją jest uprawa roślin doniczkowych, która nie musi być skomplikowana. Jedną z prostych w uprawie roślin jest kalanchoe.

Kalanchoe – charakterystyka rośliny

Kalanchoe blossfeldiana to sukulent o mięsistych liściach. Ma wyprostowane i zgrubiałe, soczyste pędy z małymi liśćmi. Kwiatostany kalanchoe usytuowane są na szczycie pędu. Są one w szerokiej gamie kolorystycznej – czerwony, żółty, pomarańczowy, różowy, fioletowy, biały. Kwiaty kontrastują z ciemnozielonymi liśćmi. Czas kwitnienia Kalanchoe jest bardzo długi –  dwa lub trzy miesiące. Należy kupować rośliny, których kwiaty nie są jeszcze w pełni rozkwitnięte. Ten gatunek ma glikozydy nasercowe, które są toksyczne zwłaszcza dla zwierząt. Znajdują się one w kwiatostanach. 

Kalanchoe – warunki uprawy

Kalanchoe to roślina mało wymagająca i łatwa w uprawie. Miejsce – jasne i słoneczne, najlepiej balkon czy taras. Jednak potrzebuje ochrony przed palącym słońcem i opadami. W porze zimowej potrzebuje mało światła. Optymalna jest temperatura pokojowa od 15 do 23°C, nie powinna spadać poniżej 5°C gdyż roślina zamiera. Ziemia – próchnicza wymieszana  z piaskiem, dno donicy obłożone kamieniami lub keramzytem, które zapewnią potrzebny drenaż. Najlepsze będą  gliniane doniczki z dziurkami w dnie, zapewnią napowietrzenie korzeni i odpływ nadmiaru wody.

Pielęgnacja

W okresie zimowym Kalanchoe potrzebuje niewiele wody. Należy podlewać oszczędnie. Latem podlewamy raz w tygodniu, zimą  co dwa tygodnie. Nadmiernie podlewanie – choroby, gnicie korzeni, czarnienie pędów. Woda powinna być w temperaturze pokojowej, aby roślina nie miała szoku termicznego. Miedzy  podlewaniem należy pozwolić ziemi przeschnąć. Kalanchoe jest odporne i nie szkodzi mu suche powietrze i mogą stać w pobliżu grzejących kaloryferów nie  zraszane. W okresie intensywnego wzrostu i kwitnienia trzeba nawozić roślinę nawozem dla kaktusów. Ważne dla rozwoju rośliny jest to, żeby systematycznie usuwać przekwitłe kwiaty. Pobudza to do wytwarzania nowych kwiatostanów. 

Uprawa Kalanchoe jest bardzo łatwa. Po przekwitnięciu rośliny, w drugim roku uprawy należy jednak poświęcić jej więcej uwagi aby ponownie zakwitła. Kalanchoe to roślina dnia krótkiego, która do kwitnienia wymaga mniej niż 10 godzin słońca dziennie. Przy dłuższej ekspozycji na słońce roślina nie tworzy pąków kwiatowych. Dlatego po przekwitnięciu musimy zapewnić im warunki, które pozwolą na łagodne przejście w fazę spoczynku. Trzeba mocno przyciąć części nadziemne rośliny. Pędy należy usuwać nad pierwszą parą liści. Następnie kalanchoe trzeba przestawić do jasnego, ale o niższej temperaturze powietrza  pomieszczenia i ograniczyć podlewanie. Pędy, które wyrosną trzeba uszczykiwać w celu lepszego rozkrzewienia rośliny.

Rozmnażanie

Kalanchoe blossfeldiana jest rośliną, którą można bardzo łatwo rozmnożyć przez sadzonki wzięte z rośliny matki. Optymalnym czasem na rozmnażanie jest lato – czerwiec lub lipiec. Pobiera się wierzchołki pędów o długości ok. 5 – 8 cm z minimum 4 liśćmi bez pąków. Gdy cięcie przeschnie trzeba umieścić sadzonkę w piasku, torfie lub perlicie. Ważne by były lekko wilgotne. Fragmenty rośliny można z sukcesem ukorzeniać również w wodzie i umieścić je w ciepłym i jasnym pomieszczeniu lecz nie bezpośrednio w słońcu. Po upływie dwóch tygodni roślina powinna się ukorzenić. Gdy roślina wytworzy już nowe liście, młode sadzonki można przesadzić do glinianej doniczki z drenażem.  Właściwie pielęgnowane kalanchoe odwdzięczy się pięknymi kolorowymi kwiatami i będzie cieszyć oczy przez długi czas. Uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie tej rośliny są bardzo proste co czyni ją idealną dla osób starszych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *