Niestety często bagatelizowanym problemem u osób starszych są zaburzenia równowagi. Mogą się one łączyć z zawrotami głowy i wtedy są szczególnie niebezpieczne. Dlatego w artykule zostały zaprezentowane najważniejsze ćwiczenia na równowagę dla osób starszych.
Jak skuteczne są ćwiczenia na równowagę dla seniora?
Współdziałanie takich narządów jak móżdżek, błędnik oraz zmysł propriocepcji umożliwia utrzymywanie równowagi. Zachowanie prostej sylwetki podczas chodzenia jest możliwe jedynie wtedy, gdy wszystkie narządy działają prawidłowo. Zaburzenia zaczynają występować w przypadku nieprawidłowego działania przynajmniej jednego z nich. Warto zwrócić uwagę na fakt, że mogą one się pojawić w każdym wieku, ale najbardziej narażone są osoby starsze po 60 roku życia. Szacunkowo nawet co czwarta osoba w tym wieku może mieć z tym problemy, dlatego tak ważne są ćwiczenia na równowagę dla osób starszych. Niestety osoby starsze lubią bagatelizować te problemy i po pewnym czasie uznają je za coś całkowicie normalnego.
Przyczyny zaburzeń równowagi
Prowadzi to jednak do obniżenia samopoczucia oraz spadku komfortu życia. Zaburzenia równowagi mogą być przyczyną poważnych upadków, których skutkiem są złamania kości. Dla osób w tym wieku jest to szczególnie niebezpieczne, dlatego ćwiczenia na równowagę dla seniora powinny być wykonywane systematycznie. Należy jednak pamiętać, że prawidłowe leczenie zależy od postawienia właściwej diagnozy. Dlatego przed rozpoczęciem ćwiczeń warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym i zapytać, czy taka aktywność fizyczna jest wskazana. W zdecydowanej większości przypadków nie będzie żadnych przeciwwskazań, ale czasami mogą występować choroby współistniejące, które sprawiają, że ćwiczenia równowagi dla osób starszych nie mogą być wykonywane.
Koordynacyjne ćwiczenia równowagi dla osób starszych
Ćwiczenia koordynacyjne oraz równoważne powinny być na stałe wprowadzone do harmonogramu dnia każdego seniora. Przyczyny takich zaburzeń mogą być różne, ale najczęściej wymienia się bóle głowy, zaburzenia lękowe, obniżone ciśnienie krwi, zaburzenia otępienne oraz zapalenie błędnika. Oczywiście przyczyn może być znacznie więcej, ale te są zdecydowanie najpopularniejsze. Warto jednak pamiętać, że zaburzenia równowagi mogą być również wywołane przez pewne leki.
Ćwiczenia do wykonywania w domu
Najczęściej to właśnie leki przeciwlękowe, przeciwdepresyjne, przeciwbólowe oraz obniżające ciśnienie krwi są odpowiedzialne za taki stan rzeczy. Niestety takie problemy znacząco utrudniają codzienne funkcjonowanie i powodują, że nawet wstawanie z łóżka jest problematyczne. Czasami nawet przemieszczenie się o kilka metrów może wydawać się niemożliwe. Ćwiczenia na równowagę dla osób starszych angażują mięśnie posturalne, co sprawia, że zwiększa się ich siła. Niezwykle przydatny jest nordic walking, czyli tak zwany norweski spacer ze specjalnymi kijkami. Dużą popularnością cieszą się również ćwiczenia grupowe, które wpływają pozytywnie także na psychikę osoby starszej. Wystarczy nawet 10 minut wykonywania ćwiczeń równoważnych dziennie, żeby poczuć się znacznie lepiej. W przypadku osób z bardzo słabą równowagą zaleca się robić ćwiczenia, tylko wtedy gdy ktoś przebywa w domu.
Rozciągające ćwiczenia na równowagę dla osób starszych
Bardzo proste i skuteczne jest krążenie bioder w obie strony oraz unoszenie kolana do przeciwnego łokcia. Osoby, którym sprawia to problem mogą się dodatkowo podeprzeć, żeby się zabezpieczyć i złapać równowagę. Kolejnym ćwiczeniem jest przenoszenie środka ciężkości z pięt na palce u stóp, czyli tak zwane bujania w tył i przód. Należy pamiętać, żeby każde ćwiczenie wykonywać bardzo powoli i pamiętać o prawidłowym oddychaniu i wyprostowanej postawie ciała. Warto także zwrócić uwagę na fakt, że niezwykle ważna jest rozgrzewka, która powinna być zawsze przeprowadzona. Wystarczy nawet 15 minut rozgrzewki, żeby odpowiednio przygotować organizm i zminimalizować ryzyko kontuzji. Po treningu można wprowadzić ćwiczenia rozciągające, które także są bardzo przydatne. Ciekawym rozwiązaniem jest też joga dla seniorów, która poprawia elastyczność stawów i pomaga utrzymać dobre samopoczucie. Regularne uprawianie jogi może również zapobiec zaburzeniom równowagi. Życie seniora nie jest łatwe, dlatego warto włączyć aktywność fizyczną do swojego codziennego planu dnia, żeby poczuć się lepiej.