Od wielu już lat trwa zażarta dyskusja na polskiej scenie politycznej oraz w polskim społeczeństwie na temat tego, jak powinien wyglądać w Polsce wiek emerytalny. W dyskusji tej ścierają się ze sobą zwolennicy wcześniejszego przechodzenia na emeryturę z osobami, które uważają, że wiek emerytalny powinien być wyższy. Jak to jednak przedstawia się w szczegółach, a także jak jako Polska wypadamy na tle Europy?
Dlaczego sprawa wieku emerytalnego jest tak istotna?
Jeśli chce się w pełni zrozumieć to, jak prezentuje się wiek emerytalny w Europie i jak się go powinno porównywać z systemem emerytalnym w Polsce, trzeba się najpierw zorientować, dlaczego wiek przejścia na emeryturę jest tak ważny. Dopiero wtedy będzie można zrozumieć zwolenników wcześniejszego i późniejszego kończenia pracy zawodowej.
Każdy doskonale wie, jak funkcjonuje system emerytalny. Przez całą swoją pracę zawodową opłacamy składki, które trafiają na konto emerytalne i następnie są wypłacane w formie emerytury. Im zarabiało się więcej, lecz również im dłużej się pracowało, tym wyższą emeryturę się otrzymuje. Teoretycznie powinno więc każdemu zależeć na tym, aby pracować jak najdłużej, ponieważ wtedy otrzyma się więcej pieniędzy. Rzecz jasna trzeba również pamiętać o swojej śmiertelności oraz o tym, że ma się ograniczoną ilość czasu, podczas którego będzie można korzystać z emerytury. Jest to istotne również z punktu widzenia państwa, ponieważ przechodzący zbyt wcześnie na emeryturę obywatele mogą wykorzystać o wiele więcej środków, niż faktycznie wpłacili. Oznacza to, że czas przejścia na emeryturę powinien być opłacalny zarówno dla obywateli, jak i dla państwa. Musi wynikać z ilości wpłaconych pieniędzy, lecz również z oczekiwanej długości życia.
Jak wygląda wiek emerytalny w Polsce?
Nie da się ukryć, że w Polsce obywatele nie mogą liczyć na zbyt wysokie emerytury. Tym bardziej w sytuacji, gdy pracują na słabych umowach z kiepskim wynagrodzeniem. Z tego też powodu państwo stara się wprowadzać różnego rodzaju reformy systemu emerytalnego, tak aby zwiększyć oczekiwaną wysokość emerytury. Tym bardziej jest to istotne, że z roku na rok w Polsce rośnie oczekiwana długość życia za sprawą lepszej medycyny, czy też większej świadomości wpływu zdrowego trybu życia na jego długość.
Jak jednak konkretnie wygląda obecnie wiek przechodzenia na emeryturę w Polsce? W przypadku kobiet możliwe jest to w wieku 60 lat. Jeśli chodzi o panów, to muszą poczekać jeszcze 5 lat do 65 roku życia. Oczywiście w tym wypadku są pewne wyjątki, które najczęściej dotyczą służb mundurowych, czyli np. policji lub wojska. W tym wypadku funkcjonariusze lub żołnierze mogą przechodzić na emeryturę znacznie wcześniej
Wiek emerytalny Europa tabela
Z oczywistych względów trudno jest ocenić to, jak wypadamy na tle Europy, jeśli dysponuje się danymi jedynie z naszego kraju. Jak to więc wygląda w przypadku innych państw europejskich, czyli kiedy ich obywatele mogą iść na zasłużony odpoczynek na emeryturze?
Jeśli chodzi o państwa, które umożliwiają przejście na emeryturę najwcześniej, to bez wątpienia wymienić tu można Białoruś, na której panowie przechodzą na emeryturę już w wieku 63, a panie 58 lat. Równie niski wiek emerytalny występuje na Ukrainie (62,60), na Węgrzech (62,62), czy też na Słowacji (62,62).
Jeśli jednak analizuje się to, jak wygląda wiek emerytalny w Europie tabela górna, to zauważyć można, że zdecydowana większość krajów ustaliła swoje limity na zdecydowanie wyższym poziomie. Doskonałym tego przykładem jest np. Irlandia (68,68), czy też Islandia, Holandia i Grecja (67,67). Da się zauważyć w całej wspólnocie wyraźny trend podnoszenia wieku emerytalnego, po co sięgnęły takie kraje jak Niemcy czy też Francja, które również zwiększają go do wieku 67 lat. Oczywiście stoi za tym w głównej mierze wydłużająca się długość życia obywateli, lecz często także nierentowny system emerytalny.