Przejdź do treści

Co to jest POChP? Czynniki ryzyka, objawy, leczenie

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc (POChP) to jedna z najpoważniejszych chorób układu oddechowego, współcześnie klasyfikowana jako choroba ogólnoustrojowa, rzutująca na funkcjonowanie całego organizmu. Spowodowana trwałym i nieodwracalnym zwężeniem oskrzeli (nazywanym obturacją), występuje na całym świecie, wbrew obiegowej opinii nie tylko u osób używających wyroby tytoniowe. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, co to jest POChP.

Przyczyny choroby

POChP to choroba charakteryzująca się trwałym ograniczeniem przepływu powietrza przez dolne drogi oddechowe, powodująca nieodwracalne uszkodzenie miąższu płucnego i naczyń płucnych. Zmiany te są spowodowane długotrwałą ekspozycją na szkodliwe czynniki środowiskowe, takie jak pyły, gazy oraz dym tytoniowy.

Ile osób choruje na POChP?

Liczbę chorych szacuje się na około 380 milionów, z czego tylko w Polsce jest to około 2 milionów osób. Prognoza Światowej Organizacji Zdrowia wskazuje, że do 2030 roku POChP będzie trzecią najczęstszą przyczyną umieralności, a w ciągu dekady liczba zgonów z powodu POChP może wzrosnąć o ponad 30%.

O skali zagrożenia zdrowotnego ze strony POChP czytaj też na stronie internetowej https://oddychajmy.pl/video/pochp-co-to-za-choroba/.

Czynniki ryzyka POChP

Przez lata Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc częściej występowała u mężczyzn niż u kobiet, jednak obecnie choroba dotyka prawie w równym stopniu obu płci.

Niezmiennie natomiast głównym czynnikiem ryzyka POChP pozostaje używanie wyrobów tytoniowych, w tym bierne i czynne palenie, które odpowiada za aż 9 na 10 przypadków Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc.

Coraz częstszym czynnikiem, który można bezpośrednio powiązać z chorobą, jest niska jakość powietrza. Stan zapalny w drogach oddechowych może zostać wywołany przez długotrwałą ekspozycję na smog, a dokładnie na zawarte w nim pyły zawieszone i tlenki azotu.

Czynniki chorobotwórcze występują również w zanieczyszczonym środowisku pracy, na co szczególnie narażeni są przedstawiciele takich zawodów jak: górnik, hutnik, rolnik, mechanik samochodowy, sprzątaczka, pracowników budowlany, operator maszyn, fryzjer czy kosmetyczka.

Objawy POChP

POChP może przez długi czas rozwijać się zupełnie bezobjawowo. O chorobie mogą natomiast świadczyć niepokojące objawy ze strony układu oddechowego, zwłaszcza u osób powyżej 40. roku życia, które znajdują się w omówionych wcześniej grupach ryzyka choroby.

Objawami, nad którymi nie należy przechodzić do porządku dziennego, są przede wszystkim:

  • Przewlekły kaszel, niemający charakteru napadowego, nasilający się rano i wieczorem oraz utrzymujący się w ciągu dnia, wywoływany również przez czynniki drażniące, jak pyły, dym, kurz etc.
  • Duszność, zarówno wysiłkowa, jak i spoczynkowa.
  • Odkrztuszanie plwociny, czyli gęstej wydzieliny z płuc, czasami o ropnym charakterze, co jest jednym z najbardziej niepokojących objawów ze strony układu oddechowego (zwłaszcza, gdy pojawia się krwioplucie, mogące sugerować chorobę nowotworową).
  • Obniżona tolerancja wysiłku, czyli stopniowe i nasilające się pogorszenie kondycji, trudności z wykonywaniem nawet prostych czynności, jak ubranie się czy umycie, awersja do wysiłku fizycznego, a tym samym uzależnianie się od pomocy innych, np. w przyniesieniu zakupów.

Diagnostyka i leczenie

Obserwując u siebie objawy mogące sugerować POChP (nie muszą występować jednocześnie i mogą mieć bardzo różne nasilenie), warto jak najszybciej skonsultować to z lekarzem rodzinnym.

Jeśli lekarz POZ podzieli obawy pacjenta, to następnym krokiem jest konsultacja w poradni pulmonologicznej, gdzie będzie prowadzona dalsza, specjalistyczna diagnostyka w kierunku potwierdzenia lub wykluczenia POChP – obejmuje ona szereg badań, począwszy od spirometrii (badania funkcji układu oddechowego), przez pletyzmografię (badanie funkcji płuc), RTG klatki piersiowej, echo serca i EKG, a skończywszy na ergospirometrii (teście wysiłkowym z oceną pracy płuc i serca).

Leczenie POChP

Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc nie można wyleczyć – prowadzi do nieodwracalnych zmian w drogach oddechowych. Choroba poddaje się natomiast leczeniu i profilaktyce. Dzięki odpowiednio dobranej terapii możliwe jest zmniejszenie nasilenia objawów i tym samym danie choremu szansy uniknięcia inwalidztwa.

Wiesz już, co to jest POChP. Jeśli więc obserwujesz u siebie objawy choroby, a w dodatku znajdujesz się w grupie ryzyka, to nie zwlekaj z wizytą u lekarza.

Treść promocyjna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *