W sieci możesz znaleźć elektroniczne przychodnie, które oferują e-recepty bez wychodzenia z domu. Są oczywiście zwolennicy i przeciwnicy takiego rozwiązania. Dlaczego pacjenci wybierają tę formę recepty? Przekonaj się!
E-recepta wpłynęła na usprawnienie systemu medycznego. Od ponad 2 lat pacjenci mogą uzyskać kod recepty bez udawania się do placówki medycznej.
Czym jest e-recepta online?
E-recepta różnicy się od e-recepty online tym, że ta druga wystawiana jest bez fizycznego kontaktu lekarza z pacjentem. Oznacza to przeprowadzenie konsultacji medycznej i wywiadu lekarskiego bez wychodzenia z domu. Recepta przez internet może zostać wystawiona bardzo szybko – nawet w czasie krótszym niż 5 minut od momentu wypełnienia formularza przez pacjenta. To pełnoprawny dokument uprawniający pacjenta do wykupienia leków przepisanych przez specjalistę. Informacja o recepcie zostaje wysłana na adres mailowy, przez SMS i jest widoczna na indywidualnym koncie IKP.
Jak możesz otrzymać e-receptę online?
W dowolnym momencie dnia i nocy możesz wypełnić stosowny formularz, który stanowi podstawę do prawidłowego zweryfikowania Twojego stanu zdrowia i aktualnych potrzeb. Lekarz weryfikuje informacje i wystawia e-receptę. Oczywiście, jeśli konsultacja odbywa się w godzinach normalnej pracy lekarza, taka elektroniczna recepta zostaje wystawiona bardzo szybko. W przypadku wizyt nocnych trzeba najczęściej poczekać.
Co jeszcze musisz zrobić, by otrzymać e-receptę?
Skorzystanie z elektronicznej formy recepty jest płatne. Po wcześniejszym uzupełnieniu wymaganych informacji i ich weryfikacji, w niepokojących przypadkach lekarz akceptuje zgłoszenie po konkretny lek. Pacjent zostaje przekierowany do kasy, by mógł wykonać płatność za usługę e-recepty online. Po otrzymaniu przez placówkę płatności kod e-recepty i potwierdzenie są dostarczane elektronicznie do pacjenta.
Czy recepty elektroniczne online sa legalne?
Ktoś mógłby zakwestionować legalność procedury wystawiania e-recepty przez Internet. Jednak wszelkie obawy związane z prawidłowością tego procesu są bezpodstawne. Decyzję o wystawieniu elektronicznej recepty zawsze podejmuje lekarz i jego dane są przypisane do konkretnego egzemplarza. Farmaceuta również je widzi, więc nie ma problemu z realizacją takiego zlecenia na zakup leków. Poza tym e-recepta jest widoczna w oficjalnym systemie IKP – jest więc rejestrowana i wcześniej weryfikowana.
Dlaczego warto korzystać z opcji e-recepty online?
Jest sporo korzyści związanych z udostępnienia internetowych konsultacji medycznych i wystawiania recept. Po pierwsze to ogromna oszczędność czasu. Nie musisz umawiać się do lekarza specjalisty tylko po to, by otrzymać od niego stałe leki. Możesz uzyskać je drogą elektroniczną bez zbędnego oczekiwania. Po drugie lekarze mogą w większym stopniu skupić się na potrzebach pacjentów, którzy oczekują na wizytę u specjalisty przez wiele miesięcy.
Kolejny powód, dla którego warto korzystać z usług elektronicznych e-recept, widoczny jest w nagłych wypadkach. Gdy zauważysz, że codziennie przyjmowane leki się wyczerpują, możesz skorzystać z możliwości ich natychmiastowego uzyskania. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku terapii farmakologicznych, które nie mogą być przerywane nawet na jeden dzień. Poza tym zdarzają się nagłe potrzeby na skorzystanie ze specyficznych doraźnych preparatów. W takich przypadkach e-recepta online jest jednym z najlepszych wyjść.
Jak znaleźć wiarygodną placówkę w internecie do e-recept?
Dla upewnienia się o wiarygodności wybranego miejsca do e-recept online możesz sprawdzić numer podmiotu leczniczego. Wskaże ci on, jakim typem placówki jest dany podmiot. Poza tym dobrym pomysłem jest zapoznanie się z opiniami wybranego miejsca i spostrzeżenia pacjentów, którzy korzystali już wcześniej z możliwości internetowych e-recept. Dzięki temu możesz zyskać pewność, że skorzystasz z odpowiedniego miejsca do zamówienia konsultacji medycznej lub wykupienia potrzebnych medykamentów.