Seniorzy często nie mają możliwości, by zadbać o wszystkie aspekty związane ze swoją higieną osobistą, a w szczególności o higienę jamy ustnej. Wobec tego opiekunowie i bliscy, powinni dołożyć wszelkich starań, by senior mógł czuć się komfortowo. Jak zatem usunąć kamień nazębny i zadbać i higienę jamy ustnej u osób starszych?
Kamień nazębny- problem wielu seniorów
Wraz z wiekiem oczywistym jest fakt, że pewne kwestie związane z naszym życiem i naszą codziennością stają się po prostu mniej ważne lub z drugiej strony niemożliwe do wykonania. Niemniej jednak w dalszym ciągu, nawet w przypadku seniorów najważniejszą kwestią staję się utrzymanie odpowiedniej higieny jamy ustnej. Dlaczego? Otóż to właśnie w wyniku zaniedbań mogą rozwinąć się tam choroby, które będą miały niezwykle negatywny wpływ na kondycję osoby starszej. Higiena jamy ustnej u osób starszych powinna być więc priorytetem dla każdego opiekuna. Seniorzy często nie szczotkują już samodzielnie zębów, a także nie poświęcają im wiele uwagi. Wobec tego rozwija się kamień nazębny. Jego zbytnie nagromadzenie się może seniorom powodować uczucie dyskomfortu, a także i uniemożliwić chociażby dokładne przeżuwanie pokarmu, co zwiększa ryzyko zakrztuszenia się. Oczywiście żaden z opiekunów nie ma doświadczenia i wiedzy odnośnie tego, jak powinno się ściągać kamień nazębny, a osoba starsza z pewnością nie będzie chciała wybrać się w podróż do gabinetu dentystycznego. Być może taka podróż nie jest już w zasięgu jej możliwości? Co więc może zrobić opiekun? Otóż najrozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się zamówienie domowej wizyty stomatologicznej. Wówczas umawiając ją telefoniczne warto powiedzieć, że chodzi jedynie o dokonanie przeglądu jamy ustnej, a także ściągnięcie kamienia. Nie zapomnijmy dodać, że pacjentem będzie osoba starsza, gdyż stomatolog musi się do tego odpowiednio przygotować. Tak prosta wizyta domowa, pozwoli nam skutecznie zadbać o to, by senior nie czuł się niekomfortowo podczas spożywania pokarmów. Szukając porad dotyczących kamienia nazębnego warto wejść na stronę https://dentinfo.pl/kamien-nazebny/, gdzie znajdziemy bardziej szczegółowe rady ekspertów w zakresie radzenia sobie z tym problemem.
Pomoc w codziennym szczotkowaniu zębów
Seniorzy wymagają również pomocy w codziennym szczotkowaniu zębów. Z pewnością jeszcze kilka lub kilkanaście lat temu, każdy z nich dbał o to, by myć zęby zarówno rano jak i wieczorem. Niemniej jednak wraz z wiekiem, taki obowiązek dla seniorów staje się zbyt prozaiczny. Wobec tego spada on na opiekuna. Warto pomóc i przypomnieć seniorowi o szczotkowaniu zębów przy najmniej co wieczór. Pomoże to zadbać o higienę jamy ustnej u osoby starszej i zapewni jej przyjemną świeżość. Opiekun powinien jednak pamiętać, by się do tego zabiegu odpowiednio przygotować. Po pierwsze o wiele lepiej sprawdzi się szczoteczka manualna niż elektryczna. Dzięki niej zachowamy większą kontrolę nad szczotkowaniem zębów seniora, a również pozwoli uniknąć ewentualnego uszkodzenia dziąseł. Zadbajmy także o odpowiednia pastę, najlepiej taką, która przeznaczona jest dla dzieci. Wówczas nie będzie ona zawierała silnych chemicznych substancji i nie zaszkodzi seniorowi w momencie, gdy ten ją przypadkowo połknie. Kolejną ważną kwestią jest również płyn do płukania jamy ustnej. Można pomóc seniorowi w jego stosowaniu po każdym posiłku, by zapewnić mu optymalną świeżość. Jednak wiadomo, że seniorzy nie będą wstanie już tak efektywnie płukać swojej jamy ustnej. Wobec tego najlepiej wybierać preparaty roślinne, które nawet w przypadku połknięcia nie będą niosły za sobą konsekwencji. Ciekawym rozwiązaniem dla każdego seniora może być również płyn do płukania jamy ustnej w spray’u. Wówczas wystarczy jedynie, że opiekun spryska jamę ustną seniora. Nie będzie on musiał wypluwać mieszanki, a preparat i tak dokładnie zadba o to, by każda szczelina została zdezynfekowana. W przypadku seniorów nie ma mowy o stosowaniu nici dentystycznej, jednak można wyposażyć się z specjalne patyczki dentystyczne, które są zakończone gumowymi wypustkami. Oczywiście są one do stosowania okazjonalnego w momencie, kiedy drobinka pokarmu utknie pomiędzy zębami osoby starszej, wówczas taki patyczek pomoże ją sprawnie usunąć.