Przejdź do treści

Pies dla seniora – jaka rasa będzie idealnym towarzyszem starszej osoby?

pies dla seniora

Zaktualizowaliśmy nasz artykuł dnia 24/04/2023 o świeże informacje poparte wypowiedzią eksperta z portalu Zwierzaki.pl

Pies dla seniora może być wspaniałym towarzyszem, który pomoże starszej osobie zachować aktywność i jednocześnie pozbyć się uczucia izolacji. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jaka rasa będzie najlepszym wyborem dla ciebie lub twoich bliskich.

Wszyscy właściciele psów wiedzą, że posiadanie psa pozytywnie wpływa na każdego, jednak szczególnie w przypadku starszych ludzi może zrobić ogromną różnicę. Poznaj najlepsze rasy psów dla seniorów. Czym się charakteryzują i jak je wybierać? Sprawdź, jaki jest najlepszy pies dla seniora.

Pies dla seniora – sprawdź, jak go wybrać

Mając do wyboru tak wiele ras psów, może być trudno zdecydować, która z nich jest dla ciebie odpowiednia. Jeśli jednak jesteś osobą starszą, przy podejmowaniu decyzji powinieneś pamiętać o kilku rzeczach. Po pierwsze, weź pod uwagę swój poziom energii i to, czy jesteś w stanie regularnie wyprowadzać aktywnego psa na spacery lub biegać.

Niektóre rasy, takie jak Border Collies i Labrador Retriever, są bardzo energiczne, wymagają dużo ruchu, podczas gdy inne, takie jak Pugs i Buldogi, są bardziej spokojne. Po drugie, zastanów się nad wielkością psa i nad tym, czy masz wystarczająco dużo miejsca dla dużej rasy. Po trzecie, rasy takie jak doberman i bernardyn mogą ważyć nawet ponad około 50 kilogramów, więc nie są to czworonogi odpowiednie dla osób, które nie mają wiele siły.

Idealny pies dla starszej osoby, czyli jaki?

Chociaż każdy rodzaj psa może być wspaniałym towarzyszem dla osoby starszej, niektóre rasy są lepiej przystosowane do życia z seniorami niż inne. Na przykład mniejsze psy wymagają mniej wysiłku fizycznego i są łatwiejsze w pielęgnacji niż ich większe odpowiedniki. Rasy takie jak Chihuahua, Pudel Toy, czy Yorkshire Terrier to zwierzaki idealne dla seniorów, którzy mieszkają w małych mieszkaniach lub nie mogą zabierać psa na długie spacery.

Podobnie spokojne i łagodne psiaki, takie jak Golden Retriever czy Labrador Retriever, są doskonałymi towarzyszami dla seniorów, którzy chcą mieć spokojnego futrzanego przyjaciela. Jeśli twój bliski w podeszłym wieku szuka nowego czworonożnego przyjaciela, to tylko kilka z wielu ras, które idealnie do niego pasują. Starsze osoby często wybierają pieski takie jak maltańczyk, mops i Shih Tzu – podkreślają redaktorzy i eksperci serwisu Zwierzaki.pl

Czy pies dla starszej osoby to zawsze dobry pomysł?

W miarę starzenia się ludzie często mieszkają sami. Może to prowadzić do poczucia osamotnienia i izolacji, co z kolei może negatywnie wpływać na zdrowie fizyczne i psychiczne. Jednym ze sposobów zwalczania tych skutków jest posiadanie zwierzęcia domowego. Zwłaszcza psy są wiernymi i kochającymi towarzyszami. Zapewniają poczucie celu i mogą przyczynić się do podniesienia morale.

Ponadto psy mogą zachęcać swoich opiekunów do wychodzenia z domu, co sprzyja socjalizacji i pomaga utrzymać aktywność fizyczną. Przed kupnem psa dla osoby starszej należy jednak rozważyć kilka kwestii. Po pierwsze, należy upewnić się, że dana osoba jest fizycznie w stanie zajmować się zwierzęciem. Wiąże się to z koniecznością regularnych spacerów i zapewnienia zwierzęciu niezbędnej dawki ruchu. Po drugie, trzeba wziąć też pod uwagę ilość miejsca, jaka będzie dostępna dla zwierzęcia.

Pies dla seniora: w jakim wieku można adoptować psa?

Wraz z wiekiem ludzie często mają więcej wolnego czasu i mniej obowiązków. Dla wielu osób jest to doskonały moment, aby adoptować futrzanego przyjaciela. Seniorzy mogą jednak rozważyć adopcję starszego psa, ponieważ jest on mniej wymagający i łatwiejszy w opiece niż szczeniak.

Starsze psy często są już wyszkolone w domu i znają podstawowe komendy, takie jak siad, zostań i chodź. Mają też zazwyczaj spokojniejsze usposobienie niż młodsze psy i są mniej podatne na gryzienie mebli lub wypadki w domu. Seniorzy, którzy adoptują starsze psy, mogą cieszyć się wszystkimi korzyściami płynącymi z posiadania zwierzęcia bez konieczności radzenia sobie z niektórymi wyzwaniami związanymi z wychowaniem młodego szczeniaka.

Jaką rasę psów dla seniorów wybrać?

Rasy odpowiednie dla osób starszych to Cavalier King Charles spaniel, Chihuahua, sznaucer miniaturowy i Yorkshire terier. Wszystkie te rasy są małe lub średniej wielkości, mają niski poziom energii i nie zrzucają zbyt wiele. Ponadto długość życia wszystkich tych ras wynosi co najmniej 12 lat. Przy wyborze rasy psa dla osoby starszej ważne jest, aby wybrać taką, która będzie jej towarzyszem przez wiele lat.

Decyzja o tym, jakiej rasy psa kupić, jest bardzo ważna. Szczególnie ważne jest wybranie rasy, która będzie odpowiednia dla osób starszych. Czynniki, które należy wziąć pod uwagę, to poziom energii, wielkość, linienie i długość życia. Pamiętaj, że zwierzę może znacznie poprawić jakość życia starszej osoby i wybierz rasę psa, idealną dla bliskiego ci seniora.

Bibliografia:

Pies dla starszej osoby – jaką rasę wybrać, jak dbać o zwierzaka? Sprawdź, które rasy psów to najlepsze psy dla seniora!: https://dogproject.pl/pies-dla-starszej-osoby

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *