Przejdź do treści

Jaka hulajnoga dla dorosłych?

jaka hulajnoga dla dorosłych

Hulajnoga przestała być zabawką dla dzieci, a stała się ekologicznym środkiem transportu. Na rynku dostępnych jest wiele typów i modeli, dlatego przed zakupem warto sprawdzić, jaka hulajnoga dla dorosłych będzie odpowiednim wyborem.

Rekreacja na świeżym powietrzu polecana jest osobom w każdym wieku. Do wyboru są spacery, jazda na rowerze i wiele innych aktywności. Już od kilku lat serca Polaków podbijają hulajnogi. Stanowią znakomitą rozrywkę, a przy tym korzystanie z nich jest łatwe. Wymaga jedynie siły mięśni, a do tego nie ma granicy wiekowej (przynajmniej tej górnej). Zanim jednak zaplanujesz zakup tego sprzętu, sprawdź, jaka hulajnoga dla dorosłych będzie najlepszym wyborem.

Hulajnoga dla dorosłych – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

W sklepach można zobaczyć wiele hulajnóg, więc zakup sprzętu warto przemyśleć. Na topie jest przede wszystkim hulajnoga elektryczna dla dorosłych, ale można znaleźć też takie, które nie mają dodatkowego wspomagania. Wybierając sprzęt dla siebie, trzeba zwrócić uwagę na parametry techniczne takie jak:

  • dopuszczalne obciążenie, które standardowo nie może przekraczać 100 kg;
  • możliwość regulacji wysokości kierownicy oraz rozstaw rączek – aby dało się manewrować hulajnogą, rączki nie mogą znajdować się poniżej bioder, natomiast ich idealny rozstaw wynosi około 40 cm;
  • rozmiar kół, który należy dobrać do typu podłoża – do miasta nadają się takie o średnicy 20 cm (i większe), natomiast do jazdy wyczynowej polecaną są mniejsze;
  • rodzaj hamulca – typowy to mechaniczny (znajduje się w tylnym błotniku) oraz tarczowy w manetce (stosowany w modelach, które rozwijają większe prędkości);
  • dodatkowa amortyzacja, zapewniająca komfort jazdy.

Oprócz tego warto sprawdzić, czy podest jest przyczepny i czy cała konstrukcja się składa. To ważne zwłaszcza wtedy, gdy masz mało miejsca do przechowywania. Bez tej opcji sprzęt staje się nieporęczny.

Jaka hulajnoga dla dorosłych? Najpopularniejszy typ

Jaka hulajnoga dla dorosłych jest obecnie popularna? Wiele osób wybiera model elektryczny, który sprawdza się w mieście i na dłuższych dystansach. Standardowe hulajnogi elektryczne rozwijają prędkość do 25 km/h, a ich zasięg zależy od wydajności akumulatora. Zwykle na jednym ładowaniu można przejechać do 20 km. Zależy to jednak nie tylko długości od trasy, lecz także ukształtowania terenu oraz masy ciała użytkownika. Na rynku dostępne są modele z bardziej wydajnymi bateriami, więc łatwo można znaleźć hulajnogę, która będzie odpowiadała nawet większym potrzebom. Korzystanie z hulajnogi elektrycznej również nie jest skomplikowane. Wystarczy lekko odepchnąć się nogą, by w ten sposób uruchomić silnik elektryczny i cieszyć się swobodną jazdą.

Bezpieczna jazda na hulajnodze

Aby korzystanie ze sprzętu było bezpieczne, nie wystarczy sprawdzić, jaka hulajnoga dla dorosłych jest najlepsza. Warto zaopatrzyć się w akcesoria, które podniosą twoją pewność siebie. W końcu prędkości rozwijane na hulajnodze nie są małe, a ty nie jesteś niczym zabezpieczony. Dlatego warto kupić kask, a oprócz tego również ochraniacze na łokcie i kolana. Nie wszystkie hulajnogi mają oświetlenie, więc o to też można zadbać. Odblaski albo lampki LED zapewnią ci widoczność na drodze, co jest istotne zwłaszcza wówczas, gdy zapada zmierzch.

Hulajnogi obowiązują przepisy ruchu drogowego

Do niedawna przepisy ruchu drogowego nie wspominały o jeździe na hulajnodze. Uległo to jednak zmianie i teraz każdy ma obowiązek przestrzegać następujących zasad:

  • hulajnogą elektryczną można jeździć po ścieżkach rowerowych i wydzielonych z jezdni pasach;
  • korzystanie z jezdni możliwe jest tylko wtedy, gdy dopuszczalna prędkość pojazdów nie przekracza 30 km/h;
  • jazda po chodniku dopuszczona jest natomiast wtedy, kiedy nie ma ścieżki rowerowej ani wydzielonego pasa jezdni, a pojazdy jeżdżą z prędkością większą niż 30 km/h;
  • maksymalna prędkość, z jaką można jeździć hulajnogą, to 20 km/h.

Hulajnogą elektryczną mogą jeździć dorośli. Osoby poniżej 18. roku życia muszą mieć uprawnienia (karta rowerowa, prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T).

Odpowiadając na pytanie, jaka hulajnoga dla dorosłych będzie najlepsza, trzeba wziąć pod uwagę kilka różnych czynników. Bardzo ważne jest przeznaczenie. W mieście sprawdzi się elektryczna, ale na rynku są również takie o bardziej sportowym charakterze, napędzane wyłącznie siłą mięśni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *