Przejdź do treści

Telewizor dla seniora – jaki kupić i czym wyczyścić ekran telewizora

telewizor dla seniora

Telewizor dla seniora powinien być łatwy i wygodny w obsłudze – odpowiednio duży, bezproblemowy w czyszczeniu i o dobrej jakości obrazu. Podpowiadamy, czym wyczyścić ekran w bezpieczny sposób, by na długo pozostał czysty. Więcej o czyszczeniu ekranu telewizora przeczytasz także tutaj: https://przewodnikpanidomu.pl/czym-wyczyscic-ekran-telewizora/.

Telewizor dla seniora – jaki kupić

Seniorzy dużą część dnia spędzają na oglądaniu telewizji. Dlatego właśnie tak ważne jest, by zakupiony telewizor dla seniora doskonale spełniał swoje zadanie. Istotne są jego parametry oraz sposób obsługi. Senior nie powinien mieć problemu ani z jego użytkowaniem, ani też utrzymaniem w czystości. Osoba starsza nie wiedząc, czym wyczyścić ekran telewizora bezpiecznie, mogłaby doprowadzić do jego uszkodzenia.

  • Rozmiar ekranu minimum 32 cale. Ekran wybranego telewizora nie może być mały. Uniemożliwiałoby to osobie starszej, o osłabionym wzroku, swobodny odbiór obrazu. Dlatego przekątna ekranu powinna wynosić minimum 32 cale. Optymalne będzie 40, a nawet w niektórych przypadkach 50 cali. Dużo zależy też od tego, w jakiej odległości od kanapy czy fotelu znajdował się będzie telewizor dla seniora. W małych pomieszczeniach będzie ona naturalnie mniejsza, przez co ekran też nie powinien być zbyt duży. Dla ekranu o przekątnej powyżej 40 cali odległość to od 2 do 2,5 metra.  
  • Dobra jakość odbioru. Jeśli chodzi o obraz, istotny będzie rodzaj wyświetlacza oraz rozdzielczość ekranu. Zalecane jest, by wyświetlacz miał matową powłokę lub inny rodzaj zabezpieczenia przed odblaskami. Rozdzielczość nie musi być z najwyższej półki. Wystarczy Full HD lub HD Ready. Jeśli sam telewizor dla seniora nie ma wystarczająco dobrych dla niego głośników, warto pomyśleć o zakupie słuchawek lub soundbaru. Pozwoli to usłyszeć różne tony, których odbiór o osób niedosłyszących jest istotny.
  • Prosty w obsłudze. Osoba starsza potrzebuje urządzenia prostego w obsłudze i bezproblemowego w utrzymaniu w czystości. Takiego, który uruchomi jednym kliknięciem pilota – takiego o dużych klawiszach i dobrze oznaczonych. Łatwo i szybko zmieni kanały oraz dopasuje głośność dźwięku do swoich potrzeb.

Czym wyczyścić ekran telewizora dla seniora

Szczególnie w przypadku urządzenia dla seniora kwestia tego, czym wyczyścić ekran telewizora, staje się tak ważna. Kurz i smugi wpływają bowiem nie tylko na estetykę, ale przede wszystkim odbiór obrazu. Czyszczenie ekranu powinno być więc łatwe i skuteczne, aby utrzymywało ekran w czystości na długo i nie wymagało od osoby starszej czasochłonnych i trudnych czynności. Nie można zapominać również o bezpieczeństwie sprzętu! Nie wszystkimi preparatami i akcesoriami czyszczenie kranu będzie dobrym pomysłem.

Czym wyczyścić ekran telewizora

Najlepiej sprawdzi się miękka ściereczka z mikrofibry. Warto kupić ją seniorowi wraz z telewizorem, by zawsze miał ją pod ręką. Można używać jej na sucho lub na mokro. Na sucho będzie szybciej. Ściereczka będzie zawsze obok gotowa do użytku bez sięgania po dodatkowe preparaty. Skuteczność takiego czyszczenia będzie jednak mniejsza od czyszczenia na mokro. Nie pozwoli to usunąć ewentualnych smug i szybciej powróci kurz. Efekt czyszczenia będzie jednak zauważalny. Istotne jest, by robić to delikatnie.

Jakich preparatów użyć

Zastanawiając się, czym wyczyścić ekran telewizora na mokro, warto rozeznać się w specjalnych preparatach. Są to środki przeznaczone do czyszczenia ekranu telewizora. Ewentualnie może to być też woda destylowana lub zwykła woda. Absolutnie zakazane jest używanie płynu do szyb lub spray do czyszczenia mebli.

Czym nie wolno czyścić ekranu telewizora

Płyny do szyb i mebli to nie jedyne preparaty, po które intuicyjnie sięgnąć może osoba starsza. To ważne, by dobrze wyedukować seniora w tym temacie. Podczas czyszczenia nie powinno się psikać specjalnym preparatem bezpośrednio na ekran, lecz na ściereczkę. W ten sposób uniknie się ryzyka zalania sprzętu i zniszczenia ekranu. Zakazane są gąbki i akcesoria, które mogłyby go porysować. Z tego względu podczas czyszczenia ściereczką z mikrofibry powinno się to robić delikatnie i szybko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *