Przejdź do treści

Jak wybrać auto dla osoby starszej?

auto dla osoby starszej

Wybierając auto dla seniora, warto wziąć pod uwagę wiele czynników. Kwesta ceny na pewno nie jest najważniejsza, liczy się przede wszystkim dostosowanie do potrzeb osób 60+. Odpowiadamy na pytanie, na co zwracać uwagę, szukając takiego samochodu.

Kierowcy, którzy osiągnęli już wiek emerytalny, potrzebują innych samochodów niż młodzi. Nie muszą nic udowadniać, więc niespecjalnie interesują ich osiągi, dla większości jest to po prostu środek transportu. Seniorzy zazwyczaj nie pokonują dużych odległości, więc wystarcza im auto, którym mogą bez problemu poruszać się po mieście. Jednak nie każdy samochód będzie odpowiedni dla osób starszych. Podpowiadamy więc, na co zwracać uwagę przy jego wyborze.

Senior za kierownicą – o tym trzeba pamiętać

Seniorzy zwykle mają prawo jazdy od kilkudziesięciu lat, co daje im olbrzymie doświadczenie i wprawę w prowadzeniu auta. Trudno jednak zaprzeczyć, że wraz z wiekiem nie zmieniają się ich możliwości fizyczne. Właśnie z tego powodu warto stawiać na modele samochodów, które są łatwe w użytkowaniu i praktyczne. Oczywiście seniorzy nie są przy tym zwolnieni z obowiązku posiadania polisy ubezpieczeniowej auta. Stawki dla nich szybko i łatwo wyliczy kalkulator ubezpieczenia OC online – warto także pomyśleć o rozszerzeniu ochrony o ubezpieczenie AC lub NNW. 

Auto dla osoby starszej – najważniejsze cechy

Jakie musi być auto dla osoby starszej? Na pewno dopasowane do indywidualnych potrzeb oraz możliwości finansowych. Można jednak wymienić kilka uniwersalnych cech, jakimi powinno charakteryzować się auto dla seniora. Musi być komfortowe, wygodne oraz łatwe w prowadzeniu, poza tym nie powinno być naszpikowane nowoczesnymi technologiami, zwłaszcza jeśli do tej pory starszy kierowca nie miał z nimi do czynienia (chociaż kamera i czujniki cofania czy automatyczne włączanie świateł to ważne udogodnienie). Nie można natomiast bagatelizować kwestii bezpieczeństwa, więc jeśli samochód nie ma systemów ESP, ABS czy poduszek powietrznych (co może się zdarzyć w starszych rocznikach), lepiej z niego zrezygnować. Może to również wpłynąć na ubezpieczenie OC.

Oprócz tego warto pomyśleć o bardziej prozaicznych kwestiach, jak wsiadanie czy wysiadanie z auta albo korzystanie z bagażnika. Nadwozie nie powinno więc być zbyt niskie, by te czynności nie wymagały nadmiernego schylania, ani za wysokie. Poza tym warto zwrócić uwagę na wielkość otworów drzwiowych – nie mogą zmuszać seniora do wciskania się wnętrza auta. Kierowca musi dobrze widzieć drogę oraz znaki, a także nie powinien wkładać zbyt dużego wysiłku w prowadzenie. Czy zatem istnieje idealny samochód dla seniora?

Samochód dla osoby starszej. TOP 3 modele

Powstało wiele rankingów, które oceniają przydatność modeli dla osób w starszym wieku. Są wśród nich zarówno klasyczne samochody, jak i bardziej nowoczesne auta. Cechuje je szeroka dostępność, co przekłada się również na łatwość zakupu części zamiennych. Osobom starszym zależy też na bezawaryjności i ograniczeniu wizyt u mechanika do minimum. Z tymi autami będzie to możliwe.

Dacia Duster

Samochód w typie SUV-a, który prowadzi się tak, jak bardziej kompaktowe auto. Ma podstawowe wyposażenie, w tym klimatyzację, a przede wszystkim niskie spalanie. Jak na auto z tego segmentu, jest dość tania – nowe modele dostępne są od 67 tys. zł. Natomiast na rynku samochodów używanych ceny za Dacię Duster mają większość rozpiętość (można ją kupić nawet za 30 tys. zł).

Mitsubishi ASX

Atutem Mitsubishi ASX jest wygoda – kierowca siedzi na tyle wysoko, by móc wygodnie obserwować drogę. To kolejny kompaktowy SUV, który sprawdzi się dla seniorów. Ma podstawowe systemy bezpieczeństwa oraz ułatwiającą życie kamera cofania. Warto się na niego zdecydować również z uwagi na niską awaryjność. Ceny używanych modeli zaczynają się od 35 tys. zł.

Toyota Corolla

Również zakup Toyoty Corolli pozwoli ograniczyć wizyty u mechanika tylko do niezbędnego minimum. Są to wygodne, bezawaryjne samochody, dostępne w kilku wersjach nadwozia – sedan, kombi oraz hatchback. Można również zdecydować się na nieco większą Toyotę Corollę Verso. Ceny zależą od modelu i rocznika, ale zakup takiego auta na rynku samochodów używanych może zamknąć się w graniach 10 tys. zł.

Szukając samochodu dla seniora, warto zwracać uwagę na wygodę, dostępność części zamiennych, a przede wszystkim indywidualne potrzeby osoby, która będzie go użytkować. Być może niektórym w zupełności wystarczy Skoda Fabia, podczas gdy inni wybiorą SUV-a.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *