Przejdź do treści

Przydomowy ogród to świetne miejsce do odpoczynku oraz rozwoju swojego hobby. Każdy miłośnik ogrodnictwa o nim marzy. Aktywne spędzanie czasu na działce i uprawa roślin to także idealna alternatywa dla osób starszych. Jakie uprawy są odpowiednią propozycją dla seniorów i jakie to ma zalety? 

Hobby połączone ze zdrowym odżywianiem

Największą zaletą prowadzenia własnego ogrodu jest uprawa w pełni zdrowych i naturalnych owoców. To bardzo ważne, szczególnie w diecie osób starszych. Z wiekiem organizm staje się słabszy i zaczyna zmagać się z różnego rodzaju schorzeniami. Dzienna porcja witamin z własnej działki jest zatem niezwykle istotna. Warto więc postawić na owoce, które dostarczą najwięcej substancji odżywczych, czyli przede wszystkim aronia czarna, dzika róża lub bez czarny. Są nie tylko bardzo zdrowe, ale również pięknie kwitną, więc uświetnią spędzanie czasu na działce.

Tradycyjne smaki z dzieciństwa to również zdrowy wybór

Dobrze znane i tradycyjne gatunki owoców także są idealne dla seniorów. Przykładem może być uprawa agrestu. To owoce bardzo zdrowe i przede wszystkim wspomagające układ trawienny oraz pozytywnie wpływające na układ nerwowy. Jeśli chodzi o pielęgnację krzewów, wymagają jedynie podcinania, dlatego nie powinny sprawić problemów osobom starszym.

Podobnie jest w przypadku malin, które są pełne witamin i naturalnych antyoksydantów. Charakteryzują się też swoim smakiem, uwielbianym przez wiele osób. Dobrą propozycją dla seniorów są również porzeczki. Ich główną zaletą jest oczyszczanie organizmu z toksyn i wspomaganie układu krążenia. Owoce z uprawy agrestu, malin czy porzeczek przypomną każdemu beztroskie czasy dzieciństwa i jednocześnie dostarczą niezbędne składniki odżywcze.

Wskazówki dla seniorów uprawiających owoce jako hobby

Przede wszystkim w przypadku osób starszych należy wybrać gatunki owoców, które nie są zbyt wymagające. Najlepiej postawić na uprawę krzewów owocowych. Zazwyczaj potrzebują jedynie przycinania przynajmniej raz w roku. Wybierając truskawki lub jagody, pomocne są podwyższone grządki. Dzięki nim nie trzeba się schylać podczas zabiegów pielęgnacyjnych.

Żeby każdej roślinie zapewnić optymalne warunki, należy także ocenić warunki w swoim ogrodzie. Zdecydowana większość owoców lubi duże nasłonecznienie i nawodnienie. Glebę natomiast warto wzbogacić naturalnym nawozem np. kompostem, który łatwo zgromadzić podczas spędzania czasu na działce. Jest to nie tylko pomocne rozwiązanie przy uprawie owoców, ale także sposób na ochronę środowiska. 

Nie tylko świeże owoce, ale także przetwory

Po zebraniu upraw, warto przygotować przetwory. W ten sposób dostęp do owoców z własnego ogródka ma się cały rok, a także można rozwijać kolejne hobby, jakim jest kuchnia. Istnieje wiele patentów robienia zimowych zapasów. 

Oczywistym wyborem są marmolady i dżemy, idealne do tego będą owoce z uprawy agrestu, jagód czy truskawek. Dla osób starszych najłatwiejsze sposoby przetwarzania zbiorów to suszenie i zamrażanie, gdyż nie wymaga od nich dużego wysiłku. Jednym z nowszych pomysłów na dłuższe przechowanie owoców jest zamknięcie ich w pojemniku pozbawionym powietrza. Uprawianie roślin w ogrodzie to nie tylko zadanie na wiosnę i lato. Jak widać, jesienią i zimą także można znaleźć zajęcie dla siebie.

Spędzanie czasu na działce to połączenie przyjemnego z pożytecznym

Uprawa własnego ogrodu to świetna opcja dla każdego. Osoby starsze dzięki takiemu hobby mogą aktywnie spędzać swój czas, co jest niezwykle istotne dla organizmu. Ważne jest także, żeby wybrali odpowiednie uprawy, które nie będą bardzo wymagające i nie wpłyną negatywnie na ich zdrowie. 

Ważnym aspektem jest to, że hodując własne owoce i warzywa, można zaoszczędzić na kupowaniu ich w sklepie. Dodatkowo ma się pewność, jakiej jakości są to produkty. Spędzanie czasu na działce warto wykorzystać do zadbania o swoje zdrowie, poprzez aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Również przez uprawę własnych owoców, pełnych witamin i niezbędnych składników odżywczych. Takie hobby jest świetnym wyborem zarówno dla osób młodych jak i dla seniorów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *