Przejdź do treści

Kupno mieszkania dla osoby starszej – haczyki przy umowie przedwstępnej

kobieta emerytka

Wybierając mieszkanie dla starszej osoby należy wziąć pod uwagę kilka kwestii, które zazwyczaj nie są kluczowe dla kupujących, takich na przykład jak dostępność przychodni oraz aptek, które w przypadku seniorów powinny znajdować się w zasięgu krótkiego spaceru od domu. Dodatkowo warto jest zwrócić szczególną uwagę na sposób, w jaki sprzedający planuje przeprowadzić transakcję zbycia nieruchomości – dotyczy to zarówno zakupu mieszkania na rynku pierwotnym, jak i na wtórnym.

Mieszkanie dla seniora – na co zwrócić uwagę

Poszukując mieszkania odpowiedniego dla starszej osoby należy, co oczywiste, wziąć pod uwagę przede wszystkim potrzeby, oczekiwania i przyzwyczajenia przyszłego lokatora. Ważna będzie  też obecność w budynku niezbędnych udogodnień, takich jak winda, niskie schody i podjazdy oraz niskie krawężniki w najbliższym otoczeniu. Ważna będzie, jak zostało już wyżej wspomniane, bliskość aptek oraz przychodni, a także sklepów spożywczych, niekoniecznie tych wielkopowierzchniowych, ale takich, w których robienie zakupów nie będzie dla starszej osoby skomplikowane. Dodatkowo istotna będzie dostępność terenów rekreacyjnych, która będzie miała duże znaczenie w kontekście umożliwienia aktywnego wypoczynku, tak ważnego dla osób w starszym wieku.

Jeżeli chodzi o metraż mieszkania, w przypadku osoby samotnej duża powierzchnia może nie być najlepszym pomysłem, ale tu też kluczowe będą wymagania osoby, która w zakupionym mieszkaniu będzie docelowo mieszkać.

Jeżeli mieszkanie planujemy kupić od dewelopera, warto pamiętać o tym, że jeżeli lokal nabywamy na wczesnym etapie realizacji danej inwestycji, powinniśmy mieć możliwość wprowadzenia w nim pewnych drobnych zmian, mających na celu lepsze dostosowanie mieszkania do naszych potrzeb. Później, już w trakcie odbioru technicznego, przeprowadzanego po zakończeniu budowy, a jeszcze przed podpisaniem umowy przenoszącej własność, pamiętać trzeba o sprawdzeniu między innymi poprawności wszystkich wykonanych w lokalu prac, również tych zleconych dodatkowo w ramach tak zwanych zmian lokatorskich.

Z kolei kupując mieszkanie na rynku wtórnym nie można zapomnieć o jego szczegółowym sprawdzeniu, zarówno pod względem technicznym jak i prawnym.

Umowa ze sprzedającym – na co uważać

Umowa przedwstępna jest umową najczęściej zawieraną w przypadku transakcji przeprowadzanych na rynku wtórnym. Powinna ona zawierać najważniejsze postanowienia umowy przyrzeczonej (przenoszącej własność). Może być podpisywana w zwykłej formie pisemnej bądź w formie notarialnej. Ta ostatnia znacząco zwiększa bezpieczeństwo transakcji, przy czym wiąże się z koniecznością poniesienia przez strony umowy kosztów notarialnych, co warto mieć na uwadze planując budżet, który planujemy przeznaczyć na zakup mieszkania. Zawsze pamiętać należy o dokładnym sprawdzeniu umowy przed jej podpisaniem, najlepiej z pomocą prawnika. Dotyczy to również przypadku, gdy umowę przedwstępną podpisujemy z deweloperem – taka sytuacja może mieć miejsce jeżeli mieszkanie kupujemy w ukończonej już inwestycji. W innym przypadku, jeżeli budowa jeszcze się nie zakończyła, zawsze powinniśmy podpisywać umowę deweloperską, której strony chronione są zapisami tak zwanej ustawy deweloperskiej. Jeżeli więc deweloper proponuje nam zawarcie umowy przedwstępnej, dobrze jest zachować czujność i bardzo szczegółowo przeanalizować postanowienia umowy, którą zamierzamy podpisać. Wsparcie prawnika może w takiej sytuacji okazać się niezbędne, ponieważ bez jego pomocy może nam być trudno zidentyfikować zapisy, które mogą się okazać dla nas niekorzystne. Wszelkie tego typu postanowienia będą wymagały ponownych negocjacji ze sprzedającym. Niezależnie od tego, czy mieszkanie nabywamy dla osoby starszej, czy też na własny użytek, zawsze pamiętać należy o niezbędnej ostrożności przy podpisywaniu umowy ze sprzedającym.

Więcej informacji na temat kwestii, na które należy zwrócić uwagę, podpisując ze sprzedającym umowę przedwstępną, znaleźć można w artykule https://pewnylokal.pl/porady/haczyki-w-umowie-przedwstepnej. Ze względu na fakt, że odstąpienie od zawartej już umowy jest znacznie trudniejsze (i często też wiąże się z dodatkowymi kosztami) niż jej odpowiednio wczesne przeanalizowanie i zmodyfikowanie, jeżeli okaże się to niezbędne, warto jest jak najlepiej przygotować się do zakupu wybranego mieszkania, także w zakresie rodzaju umowy, jaką mamy podpisać, oraz jej postanowień, wiążących strony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *