Przejdź do treści

Ćwiczenia dla seniora w domu – jakie mają zalety?

ćwiczenia dla seniora w domu

Osobom starszym zdecydowanie trudniej uprawiać aktywność fizyczną, ponieważ ich organizm jest już osłabiony. Nie oznacza to jednak, że ćwiczenia dla seniorów w domu są złym pomysłem.

Zalety wykonywania ćwiczeń

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że przymusowa izolacja nie musi być przyczyną rezygnacji z treningów. Ćwiczenia bez żadnego problemu mogą być wykonywane w domu. Oczywiście przed rozpoczęciem ćwiczeń trzeba się skonsultować z lekarzem, czy nie zagrażają one zdrowiu danej osoby. Ćwiczenia dla seniora w domu są świetnym sposobem na rozruszanie ciała po długiej stagnacji. Do pierwszego ćwiczenia trzeba przygotować krzesło o takiej wysokości, żeby można było bez problemu usiąść i szybko wstać. Następnie wykonujemy 15 przysiadów, ale należy pamiętać, żeby robić je bardzo powoli i cały czas utrzymywać plecy prosto. Podczas wykonywania tego ćwiczenia należy patrzeć przed siebie. Nie wolno się spieszyć, ponieważ im wolniej wykonuje się ćwiczenia dla seniorów w domu, tym lepiej.

Ćwiczenia dla seniora w domu – wskazówki

Następnym ćwiczeniem jest prostowania nóg w kolanach. W tym celu przybierz wygodną i wyprostowaną postawę. Nogi prostuj na przemian i wykonaj przynajmniej 10 ruchów na każdą nogę. Jeżeli czujesz się na siłach to możesz zrobić więcej powtórzeń. W kolejnym ćwiczeniu należy utrzymać wyprostowaną siedzącą pozycję i unosić ugięte nogi w kolanach do klatki piersiowej. Należy jednak pamiętać, że nie można w czasie ruchu zmieniać pozycji. Plecy muszą być proste i jest to podstawa każdego ćwiczenia. Warto zwrócić uwagę, że ćwiczenia w domu dla seniorów są obowiązkowym elementem dnia i cieszą się one bardzo dużym zainteresowaniem. Trzeba pamiętać, żeby były wykonywane spokojnie i powoli, ponieważ pośpiech jest złym doradcą. Szczególnie ważne jest oddychanie i od tego należy rozpocząć każde ćwiczenie. Oddech powinien być przede wszystkim równomierny.

Oddychanie podczas ćwiczenia dla seniora w domu

Na samym początku mogą być z tym problemy, ale istnieje wiele skutecznych metod, które pomagają ustabilizować oddech podczas treningu. Bierzesz wdech w momencie podnoszenia nogi do góry, natomiast wydech następuje w chwili opuszczania. Na każdą nogę wystarczy 10 dokładnych powtórzeń. Kolejne ćwiczenie to tak zwany koci grzbiet. Na początku należy rozluźnić plecy, a później w pozycji siedzącej starać się je najpierw zaokrąglić, a potem prostować. Pod żadnym pozorem nie można się spieszyć, ponieważ w tym ćwiczeniu najważniejsza jest dokładność. Wystarczy mała liczba powtórzeń, ale wykonanych szczegółowo w swoim tempie. Oczywiście w miarę postępów możesz zacząć wykonywać to ćwiczenie szybciej, ale wszystko w swoim czasie.

Wyprostowana sylwetka

Ćwiczenia dla seniorów w domu powinny skupiać się przede wszystkim na plecach. To właśnie ta partia jest niestety najbardziej zaniedbana u osób starszych. Zazwyczaj wynika to z wykonywania przez całe życie ciężkiej pracy fizycznej. Brak rozciągania i niewłaściwa postawa skutkują na starość powstawaniem garba, którego później bardzo ciężko wyeliminować. Przydatnym ćwiczeniem jest unoszenie rąk w górę i powolne opuszczanie. Można je podnieść do wysokości barków i powoli odchylać do tyłu. W ten sposób można zmusić kręgosłup do pracy i go trochę rozruszać.

Ćwiczenia na krześle

Należy jednak pamiętać, żeby ruch wykonywać powoli, ponieważ w innym wypadku można nawet nabawić się nieprzyjemnej kontuzji. Dlatego ręce najlepiej unosić do momentu, w którym poczujesz ból. Wtedy należy je trochę opóścić i na tej wysokości wykonywać ćwiczenie. Do kolejnego ćwiczenia potrzebne będzie wytrzymałe krzesło ze stabilnym podparciem. Stopy powinny być ustawione równolegle i w takiej pozycji wyprostowaną nogę w kolanie należy unieść w bok. Wysokość zależy od tego jak bardzo jesteś w stanie unieść nogę, ale zasada generalnie jest taka, że im wyżej tym lepiej. Oczywiście plecy cały czas mają być proste, a ruch równomierny. Warto również zwrócić uwagę na to, żeby kontrolować nogę przez cały czas, dlatego powrót nogi do pozycji wyjściowej także musi być powolny. Ćwiczenia fizyczne bardzo dobrze wpływają na zdrowie osoby starszej, ale muszą być przede wszystkim wykonywane prawidłowo technicznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *