Przejdź do treści

Ćwiczenia dla seniorów na siedząco i nie tylko

ćwiczenia dla seniorów

Osoby starsze spędzają bardzo dużo czasu w pozycji siedzącej przed komputerem lub ekranem telewizora. Oczywiście jest to bardzo wygodna pozycja, ale niestety negatywnie wpływa na kręgosłup. Przydatne są ćwiczenia dla seniorów przykłady można znaleźć w internecie.

Jak często wykonywać ćwiczenia dla seniorów na siedząco?

Należy jednak pamiętać, żeby były one dostosowane do danej osoby. Przed rozpoczęciem ćwiczeń dobrze jest się też zapytać lekarza prowadzącego, czy można wcielić trening. Konsekwencje siedzącego trybu życia niestety są poważne, dlatego dobrym rozwiązaniem jest rozpoczęcie ćwiczeń jak najwcześniej. Szczególnie ważna jest regularność, ponieważ trzeba znaleźć codziennie czas, żeby ćwiczyć. Jednak wystarczy tak naprawdę 30 minut dziennie, żeby odpowiednio pobudzić mięśnie i krążenie. Aktywność fizyczna przekłada się także na samopoczucie, dlatego warto być w ruchu przez całe życie. Osoby, które spędzają większość czasu siedząc na kanapie lub krześle zazwyczaj nie zwracają uwagi na prawidłową postawę. Dzieje się tak zwłaszcza podczas pracy, kiedy uwagę skupia coś zupełnie innego. Niestety w takich momentach zapomina się o prostowaniu pleców, co jest skutkiem nieprzyjemnego bólu.

Nieprawidłowa postawa ciała

Zapadnięta klatka piersiowa i zakrąglone barki obciążają mocno odcinek lędźwiowy. Warto zwrócić również uwagę na fakt, że taka pozycja nie jest ergonomiczna i po kilku godzinach siedzenia można odczuwać poważny ból. Niestety w taki sposób powstają też przykurcze, a mięśnie ulegają osłabieniu. Osoby, które planują lekki rozruch powinny sprawdzić zestaw ćwiczenia dla seniorów, które można wykonywać codziennie. Nieprawidłowa postawa sprawia również, że zakres ruchu w stawach biodrowych się zmniejsza, a także zaczyna się tworzyć kifoza piersiowa. Polega ona na odbiegającym od normy uwypukleniu piersiowego odcinka kręgosłupa. Istnieją jednak pewne metody, które mogą pomóc na wadliwą postawę ciała i ograniczoną ruchomość stawów. Należy mieć na uwadze, że takie dysfunkcje znacząco obniżają też jakość życia i codziennego funkcjonowania. Ból może pojawić się dopiero po wielu latach, ale ograniczone ruchy dają o sobie znać dużo wcześniej. Długie przebywanie w pozycji siedzącej znacząco zmniejsza również siłę mięśni, które z czasem mogą ulec zwiotczeniu.

Systematyczny trening dla seniorów

Bezruch przyczynia się także do powstawania zmian zwyrodnieniowych, ponieważ nie jest to normalna pozycja. Dlatego warto znaleźć przynajmniej kilkanaście minut dziennie na ćwiczenia dla seniorów na siedząco, które mogą pomóc zwalczyć dolegliwości. Systematycznie wykonywany trening może poprawić ruchomość klatki piersiowej, a także zmniejszyć problemy z oddychaniem, które często wynikają z przykurczu mięśni piersiowych. Niestety uprawianie sportu w podeszłym wieku jest nieco utrudnione, ale również możliwe. Dla takich osób niezwykle ważna jest ruchomość stawów kolanowych, biodrowych oraz barkowych. Niestety problemy w którymś układzie mogą przyczynić się do utraty równowagi i w konsekwencji upadku.

Początkujący zestaw ćwiczenia dla seniorów

Za ruch kręgosłupa odpowiedzialne są krążki międzykręgowe, do których transportowane są substancje odżywcze. Na początek warto wykonać ćwiczenia na odcinek szyjny. W tym celu trzeba złączyć palce rąk i położyć je sobie na potylicy. Następnie głowę należy pochylić do przodu i dociskać lekko rękami, aż nie wystąpi pierwszy ból. W takiej pozycji możesz wytrzymać kilka sekund. Potem głowę można zgiąć w prawo i pociągnąć ją ręką utrzymując chwilowe napięcie. Ćwiczenia mogą być powtórzone kilka razy na każdą stronę. Niezwykle ważną rolę odgrywają ćwiczenia na tułów i łopatki. Przyjmij wyprostowaną pozycję, tak żeby plecy dotknęły oparcia. Barki skieruj do tyłu i mocno ściągnij łopatki. W takiej pozycji najlepiej spróbuj wytrzymać około 30 sekund. Oczywiście konstrukcja krzesła czasami może ograniczać ruch i w takiej sytuacji warto skorzystać z brzegu łóżka lub innego krzesła. Przy następnym ćwiczeniu ręce powinny być złączone na wysokości klatki piersiowej. Następnie wystarczy rozstawić łokcie i wykonać skręt tułowia, raz w lewą i raz w prawą stronę. Należy koniecznie pamiętać, żeby głowa ruszała się z resztą ciała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *