Przejdź do treści

Pierwsza pomoc przy zawale – jak należy się zachować?

pierwsza pomoc przy zawale

Zatrzymanie akcji serca, czyli sytuacja, która popularnie nazywana jest zawałem, to śmiertelnie niebezpieczna przypadłość. Niezbędne jest w jej przypadku bardzo szybkie działanie. Jak powinna wyglądać pierwsza pomoc w przypadku zawału serca? Co się wtedy powinno zrobić i jak zachować, aby zwiększyć szanse na przeżycie osoby z zawałem?

Objawy zawału serca

Jeśli chce się pomóc osobie z zawałem serca i zdobyć informacje z zakresu odpowiednich działań i czynności, w pierwszej kolejności trzeba dowiedzieć się tego, jakie są konkretnie objawy zawału serca. Jak więc rozpoznać tę niebezpieczną sytuację? Czym tak właściwie jest zawał?

Zawał, czyli niewydolność mięśnia sercowego, to sytuacja, gdy krew nie może swobodnie przepływa i nie jest dostarczana wraz z tlenem do wszystkich mięśni. Powoduje to stopniowe niszczenie tkanek mięśnia sercowego, czyli powstawanie de facto martwicy niedotlenionych fragmentów.

Najczęściej występującym objawem zawału serca jest silny ból klatki piersiowej, który rozlewa się aż od żuchwy do ramienia. Co ciekawe, pojawiać się on może nie tylko w czasie dnia i wykonywania zwykłych czynności, lecz również podczas wysiłku, nawet podczas snu. Bardzo często zawałowi towarzysz silne poczucie niepokoju lęk, a także nudności, duszności i wymioty, oraz tachykardia.

Co ciekawe, bardzo często w przypadku kobiet występują nieco inne objawy zawału serca. Pojawiać się mogą trudności z oddychanie, pieczenie w mostku, wzmożona potliwość, czy też nagle pojawiający się ból mięśni, któremu bardzo często towarzyszy całkowita bezwładność rąk. Sprawia to, że zdiagnozowanie zawału u kobiet jest często bardzo trudne, nawet dla lekarzy specjalistów.

Poprosiliśmy także ekspertów z portalu ratownikmed.pl, aby pokrótce omówili objawy zawału:

Mówi się często o stanie przedzawałowym, są to pewne sygnały, które wysyła twój organizm.  Koniecznie skonsultuj się z lekarzem, jeśli zauważysz u siebie nasilenie takich objawów, jak:  

  • pieczenie i ból za mostkiem;
  • ból w barku i stawie łokciowym;
  • duszności;
  • drętwienie.
Możemy przeczytać na stronie: https://ratownikmed.pl/objawy-zawalu/

Pierwsza pomoc zawał serca — pacjent przytomny

Jeśli chce się skutecznie udzielić pierwszej pomocy w przypadku wystąpienia zawału serca, w pierwszej kolejności trzeba dowiedzieć się tego, że należy rozgraniczyć dwie sytuacji, gdy taki zawał występuje. Jak się bowiem okazuje, pacjent może być wtedy przytomny lub też może utracić świadomość. W zależności od tego, w jakim jest stanie, należy zastosować nieco inne działania.

Przede wszystkim należy dowiedzieć się jednak tego, jak się zachować i w jaki sposób pomóc, gdy osoba z zawałem cały czas jest przytomna. Najważniejszą sprawą jest wtedy to, aby nie dać się ponieść emocjom i za wszelką cenę zachować spokój. Pacjent, tak czy inaczej, będzie niezwykle zestresowany całą sytuacją, więc zdenerwowany ratownik zupełnie mu nie pomoże. To, co trzeba zrobić z pacjentem, to umożliwić mu oddychanie, najlepiej poprzez nadanie mu pozycji siedzącej lub pół siedzącej. Następnie należy poluzować odzież, tak aby np. kołnierzyk nie przeszkadzał w oddychaniu. Co więcej, powinno się otworzyć możliwie wszystkie okna, aby zapewnić dostęp do świeżego powietrza. Gdy to wszystko już się zrobi, należy wezwać na pomoc pogotowie ratunkowe.

Pierwsza pomoc przy zawale serca, gdy pacjent jest nieprzytomny

Jeśli jednak pacjent z zawałem stracił przytomność, wtedy trzeba zastosować nieco inne działania. Jakie konkretnie? Przede wszystkim trzeba pacjentowi nadać odpowiednią pozycję, czyli boczną ustaloną. Następnie trzeba sprawdzić, czy pacjent nadal ma tętno i oddycha. Odpowiednia pozycja jest niezwykle ważną, ponieważ zapobiega powstaniu niedrożności oddechowej. W sytuacji, gdy po sprawdzeniu tętna i oddechu nie wyczuje się żadnego z nich, należ przejść do resuscytacji, aby zapewnić stały dopływ powietrza do płuc oraz prowadzić masaż serca. Kluczowe jest wykonywanie tego w schemacie 2 oddechy i 30 ucisków klatki piersiowej. Takie działanie trzeba przeprowadzać aż do przyjazdu pogotowania ratunkowego.

Jak zatem widać, wiedza na temat tego, co robić przy zwale serca, nie jest wcale skomplikowana i trudna do wprowadzenia. Oczywiście wymagane jest zachowanie zimnej krwi, oraz pewności siebie, lecz w sytuacji zagrożenia życia, takie działanie na ogół przychodzi całkowicie automatycznie. Jest to wszystko niezwykle ważne, ponieważ dzięki tym kilku prostym zasadom, można uratować innemu człowiekowi życie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *