Przejdź do treści

Smartwatch dla seniora – jak wybrać?

smartwatch dla seniora

Inteligentny zegarek to jeden z najlepszych prezentów, jaki możemy kupić seniorowi, żeby poprawić jego standard życia, zadbać o bezpieczeństwo, a więc też zapewnić sobie spokój ducha.

Czym jest smartwatch?

Smartwatch to dosłownie „inteligentny zegarek,” który nosimy na nadgarstku. Urządzenie staje się niezwykle popularne w ostatnich latach. Badanie IPSOS przeprowadzone na zlecenie Huawei wykazało, że już co piąty Polak korzysta ze smartwatcha, a aż 63% konsumentów w naszym kraju rozważa zakup tego urządzenia.

Zegarek tego typu nie zawiera typowej tarczy ze wskazówkami zegara, a jest wyposażony w niewielki wyświetlacz, który również pokazuje godzinę, ale ma też wiele innych funkcji. Urządzenie jest zwykle kompatybilne, połączone, z danym smartphonem, zwykle wymaga połączenia z Internetem, a wyświetla informacje o połączeniach przychodzących, wiadomościach, czy powiadomieniach z aplikacji. Nic więc dziwnego, że jest aż tak popularny, ponieważ to idealne rozwiązanie dla osób żyjących w biegu. Niektóre inteligentne zegarki mogą działać na podstawie niezależnego od telefonu systemu operacyjnego, a więc zainstalowanego w zegarku systemu IOS lub Android.

Warto wiedzieć jaką wersję systemu Android ma nasz telefon. Dowiedz się, jak to sprawdzić, kliknij: https://pcpro.pl/jak-sprawdzic-wersje-androida

Poza podstawowymi funkcjami jak odbieranie połączeń, czy informacje o powiadomieniach, zegarki te zawierają często szereg dodatkowych aplikacji cenionych przez osoby aktywne fizycznie. Dobry smartwatch jest w stanie mierzyć nasze tętno, ilość kroków, którą przechodzimy podczas dnia, wyświetlać informacje na temat poziomu stresu, pracy naszego serca, czy nawet badać ilość i jakoś snu. Nic więc dziwnego, że jest to podstawowe wyposażenie niemalże wszystkich osób, które aktywnie biegają, bo te informacje są dla nich kluczowe.

Smartwatch dla starszych – specyfikacja

Inteligentny zegarek to świetne urządzenie, jednak w przypadku seniora musimy nieco zmienić jego specyfikacje. Choć wyświetlacz smarwatcha potrafi zmieścić wiele przydatnych informacji w małych ikonkach, to co z tego, jeśli starsza osoba nie będzie w stanie ich zobaczyć? Dlatego właśnie smartwatch dla seniorów powinien mieć przede wszystkim duży wyświetlacz, na którym wszystkie informacje są wyraźne. Poza tym, warto, żeby zawierał szereg funkcji medycznych, jak mierzenie tętna, ciśnienia, informacje na temat stanu serca, czy ogólnej kondycji organizmu. Te funkcje powinny być łatwo dostępne i dobrze opisane, żeby osoba starsza nie miała problemu z ich znalezieniem.

Jaki smartwatch dla seniora?

Pierwszą klasyfikacją powinno być zawsze pytanie, czy zegarek przeznaczony jest dla aktywnego, czy biernego seniora. Ten pierwszy zapewne ucieszy się z dodatkowych funkcji jak chociażby liczenie kroków, a temu drugiemu może być to obojętne, choć również skorzysta z szeregu informacji medycznych.

Jeśli mamy do czynienia ze starszą i schorowaną osobą, to warto zadbać, żeby zegarek zawierał lokalizator GPS, który pomoże nam zlokalizować tę osobę, gdyby np. zbyt długo nie wracała do domu. Ciekawym gadżetem jest również przycisk SOS na nadgarstku. Takie gadżet może okazać się kluczowy, gdy np. senior zasłabnie. Użycie tego przycisku spowoduje automatycznie wezwanie pomocy medycznej na podany adres i próbę kontaktu ze strony służb. Jest to funkcja, która dosłownie może uratować życie starszej osobie. Innym przydatnym gadżetem jest zdalny monitoring głosu, dzięki któremu usłyszymy np. wołanie starszego seniora w razie nagłej sytuacji.

Smartwatch dla seniora ranking

1. Garett GPS Classic

Jest to bardzo atrakcyjny smartwatch w klasycznym stylu. Zegarek znajduje się na skórzanym pasku, ma duży, przejrzysty wyświetlacz, jest bardzo trwały i odporny na uszkodzenia. Wady to brak licznika kroków i mierzenia tętna, więc sprawdzi się raczej w przypadku biernego seniora.

2. Garett GPS Classic

Model ten cechuje się dużym wyświetlaczem, na którym senior odczyta wszystkie powiadomienia, czy inne informacje. Na uwagę zasługuje bardzo solidna obudowa, która daje niemal stuprocentową gwarancję działania zegarka przez długi czas. Jedynym minusem jest nowoczesny wygląd zegarka, co może nie odpowiadać starszym osobom. Model zawiera funkcje GPS oraz SOS.

3. TCL Movetime MT40S

Jest to typowy smartwatch przeznaczony do zdalnej opieki nad seniorem. Zawiera funkcje automatycznej lokalizacji, która pozwala nam w każdej chwili sprawdzić, gdzie znajduje się senior. Zegarek ma wbudowaną tak zwaną strefę bezpieczeństwa, która określa obszar, po którym może senior może się poruszać bez naszej zgody, a jeśli wyjdzie poza wyznaczony obszar, to otrzymamy powiadomienie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *