Przejdź do treści

Suplementy dla seniorów jako wsparcie codziennego samopoczucia

suplementy dla seniorów

Suplementy diety dla seniora to produkty żywnościowe, a nie leki. W przypadku osób starszych na skutek zmniejszenia apetytu oraz obniżenia wydolności układu pokarmowego, mimo stosowania zbilansowanej diety może dochodzić do niedoborów składników aktywnych. Rolą suplementów diety jest w takim przypadku dostarczenie do organizmu brakujących witamin, składników mineralnych, probiotyków i innych substancji odżywczych. Należy jednak pamiętać, że suplementacja powinna odbywać się pod nadzorem lekarza.

Suplementy diety dla seniorów – czym są?

Suplement diety dla seniora to środek spożywczy zawierający witaminy, składniki mineralne, probiotyki lub inne składniki odżywcze, stanowiące uzupełnienie codziennej diety osoby starszej. Z racji tego, że suplement nie może zastępować produktów spożywczych, taka informacja zawsze powinna być umieszczona na opakowaniu.

Suplementy dla seniorów a leki

Suplementy diety dla seniorów, które zostały poddane badaniom klinicznym, podczas których wykazano ich prozdrowotne działanie mogą być wpisane na listę leków. Takie preparaty mają znormalizowany skład i dostępne są w aptekach.

Suplementy dla seniora w różniej postaci

Suplementy diety dla seniora mogą występować w postaci: tabletek, kapsułek, proszku oraz płynu.

Suplementy diety dla seniorów w formie tabletek

Suplementy dla seniorów w tabletkach mają swoje zalety i wady. Do tych pierwszych należy łatwość dawkowania preparatów oraz trwałość i stosunkowo długi termin do spożycia. Wśród wad należy wymienić zazwyczaj mało przyjemny smak oraz dość dużą wielkość tabletek, co może powodować problemy osób starszych z ich przyjmowaniem. Ponadto tabletki przyswajane są dość wolno i mogą powodować podrażnienia delikatnego układu pokarmowego osób starszych.

Suplementy diety dla seniorów w formie kapsułek

Suplementy dla seniora w postaci kapsułek mają mniejsze wymiary niż tabletki co ułatwia ich połykanie przez osoby starsze. Jednak z drugiej strony należy pamiętać o tym, że mniejsza wielkość kapsułki przekłada się na mniejszą ilość substancji aktywnych w pojedynczej kapsułce. W związku z tym zazwyczaj konieczne jest zwiększenie dawkowania. Kapsułki cechuje dobra rozpuszczalność i co za tym idzie dość szybkie wchłanianie związków biologicznie czynnych.

Suplementy diety dla seniorów w formie proszku

Suplementy dla seniora w postaci saszetek z proszkiem stanowią bardzo łatwą formę podania dla seniora. Proszek jest rozpuszczany we wskazanej ilości wody, więc dawkowanie preparatu nie jest skomplikowane, ale wymaga stosowania pełnych porcji saszetki. Przygotowany płyn wchłania się bardzo szybko, już w jamie ustnej.

Suplementy diety dla seniorów w formie płynnej

Suplementy dla seniora w postaci syropu są bardzo wygodną formą podania. Wchłaniają się one szybko krótko po spożyciu. Mają one jednak swoje wady. Należy do nich przede wszystkim krótki termin do spożycia preparatu, zwłaszcza po otwarciu butelki. Termin ten może być wydłużony poprzez dodanie konserwantów. Dlatego należy uważnie analizować etykiety preparatów i zwracać uwagę na zawartość substancji dodatkowych oraz w przypadku osób z chorobami, takimi jak na przykład cukrzyca – dodanymi substancjami słodzącymi.

Suplementy diety dla seniorów – dobór składu preparatu

Skład suplementów diety dla seniorów powinien być dobrany do indywidualnych potrzeb osoby starszej. W tym występowania chorób i stosowanych leków. Suplementy diety mogą bowiem wchodzić w interakcje z lekami, obniżając lub zwielokrotniając ich działanie. Jak wspomniano na wstępie bezpieczna suplementacja powinna odbywać się pod nadzorem lekarza. Może być ona poprzedzona wywiadem medycznym, wykonaniem badań i analizą otrzymanych wyników.

Suplementy diety dla seniorów – skład

Suplementy dla seniora zazwyczaj zawierają witaminę D3, kwasy tłuszczowe omega, witaminy z grupy B, probiotyki, kwas foliowy, magnez luteinę, żeń-szeń, miłorząb japoński czy lecytynę.

Zobacz też: https://ebudowa.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *