Przejdź do treści

Jak znaleźć tanie sanatorium dla emerytów?

tanie sanatorium dla emerytów

Pobyt sanatoryjny dla seniora może stanowić ciekawą alternatywę dla tradycyjnego corocznego urlopu. Wykorzystując tę formę wypoczynku można bowiem połączyć przyjemne z pożytecznym, ponieważ sanatorium dla seniora stanowi idealny sposób na przyjemne spędzenie czasu, poprawę samopoczucia i stanu zdrowia oraz jest elementem profilaktyki prozdrowotnej i leczenia istniejących chorób.

Sanatorium dla seniora

Sanatoria dla seniorów położone są przede wszystkim w miejscowościach uzdrowiskowych. W ten bowiem sposób wykorzystuje się naturalne bogactwo specyficznych warunków klimatycznych, takich jak występujące nad morzem aerozole lub naturalnych bogactw w postaci na przykład dobroczynnych wód mineralnych.

Sanatoria dla seniorów nad morzem

Sanatoria dla seniorów są często zlokalizowane nad morzem, z uwagi na korzystny wpływ morskiego klimatu na zdrowie. Aerozol morski czyli drobiny wody w powietrzu sprawia, że zawartość jodu nad morzem jest zdecydowanie większa niż w innych obszarach kraju. Ponadto, wyjazdy nadmorskie mobilizują do długich spacerów wzdłuż brzegu plaży co zapewnia dodatkową porcję ruchu oraz pozytywnie wpływa na stan zdrowia, w tym układ odpornościowy.

Sanatorium dla seniorów nad morzem, dobroczynny jod

Jod jest elementem niezbędnym dla prawidłowego funkcjonowania tarczycy, która pełni bardzo istotną rolę w organizmie, poprzez wpływ produkowanych przez nią hormonów na pracę układu nerwowego, układu krążenia oraz metabolizm i pracę mięśni. Egzogenna podaż jodu w postaci spożywania soli jodowanej oraz ryb może być niewystarczająca i prowadzić do niedoborów, mogących przybrać postać niedoczynności tarczycy. Typowymi objawami choroby jest zmęczenie, rozdrażnienie, wzrost wagi, kołatanie serca czy zła kondycja włosów i paznokci. W takiej sytuacji konieczne jest podawanie leków oraz dodatkowa suplementacja jodem.

Sanatorium dla seniorów nad morzem, długość pobytu

Aby w pełni wykorzystać dobroczynne działanie jodu, nadmorski wypoczynek powinien trwać minimum dwa tygodnie. Typowy pobyt sanatoryjny trwa dwadzieścia jeden dni, co oznacza że jest on dostatecznie długi aby móc wykorzystać w pełni zalety tego klimatu, który poza jodem bogaty jest również w związki bromu, wapnia i magnezu.

Rehabilitacja sanatoryjna refundowana przez ZUS

Pobyt sanatoryjny refundowany stanowi element prewencji zdrowotnej prowadzonej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych i w związku z tym taka forma rehabilitacji nie jest dostępna dla wszystkich seniorów i obejmuje jedynie osoby zagrożone całkowitą lub częściową niezdolnością do pracy, uprawnionym do pobierania zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego oraz osobom pobierającym czasową rentę z tytułu niezdolności do pracy. Z refundacji może zatem skorzystać jedynie aktywny zawodowo emeryt pobierający rentę okresową z tytułu niezdolności do wykonywania pracy. Do wyjazdu w ramach ZUS nie kwalifikują się osoby pobierające renty stałe.

Tanie sanatorium dla emerytów

Na szczęście w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na pobyty sanatoryjne dla osób starszych, powstała i stale rozbudowuje się oferta tanich turnusów skierowana dla emerytów. Tanie sanatorium dla seniora obejmuje bowiem pobyt w nadmorskich miejscowościach połączony z zabiegami rehabilitacyjnymi. Takie turnusy rozpoczynają się wstępnym badaniem lekarskim oraz zapewniają profesjonalną opiekę pielęgniarską i lekarską podczas pobytu. Koszt zawiera noclegi oraz pełne wyżywienie. W ramach profilaktyki zdrowotnej oraz leczenia już istniejących chorób emeryci mogą liczyć na liczne zabiegi rehabilitacyjne, takie jak na przykład masaż, zajęcia gimnastyczne dostosowane do możliwości seniorów oraz delikatny trening w basenie czy na siłowni. Ponadto w zależności od konkretnego sanatorium dostępne są też inne zabiegi wykorzystujące dostępne atuty danego miejsca, jak na przykład prozdrowotne okłady borowinowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *