Przejdź do treści

Witaminy dla seniorów – zdrowie w pigułce

witaminy dla seniorów

Dla zachowania zdrowia osoby w podeszłym wieku niezbędne jest dostarczanie niezbędnych witamin zarówno w formie zbilansowanej diety, jak również w postaci suplementacji, w przypadku kiedy podaż przyjmowanych wraz z pożywieniem składników aktywnych jest niewystarczająca. Prawidłowo dobrany zestaw witamin dla seniorów działa wzmacniająco, podnosi poziom energii i pozwala czerpać przyjemności z codziennego życia.

Witaminy dla seniorów – czym kierować się podczas wyboru preparatu?

Zestaw witamin dla seniora powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb organizmu. Wybór preparatu wielowitaminowego powinien być dokonywany w oparciu o przeprowadzony wywiad medyczny, wykonane badania oraz analizę otrzymanych wyników. Dodatkowo dokonując wyboru zestawu witamin dobrze jest brać pod uwagę tolerancję seniora na przyjmowanie danego preparatu oraz obecność ewentualnych skutków ubocznych.

Witaminy dla seniorów

Osobom w podeszłym wieku zaleca się zwrócenie szczególnej uwagi na stan zdrowia. Odpowiednia profilaktyka obejmuje regularne badania i kontrolne wizyty lekarskie oraz codzienną dawkę zdrowia w postaci spożywania preparatów multiwitaminowych. Seniorzy są narażeni na niedobory witamin spowodowane brakiem apetytu, istnieniem chorób oraz spadkiem wydolności procesów przyswajania substancji aktywnych przez układ pokarmowy.

Witaminy dla seniorów – skład

Wśród witamin szczególnie pożądanych w przypadku osób w podeszłym wieku należy wymienić między innymi: witaminy z grupy B korzystnie wpływające na funkcjonowanie układu nerwowego, krwionośnego i metabolizmu białek, tłuszczy i węglowodanów, witaminę C, wspomagającą układ odpornościowy i przyspieszającą gojenie ran, witaminę E mającą znaczenie w obniżaniu ryzyka miażdżycy i chorób nowotworowych czy witaminę zdrowia D3.

Witaminy dla seniorów – forma podania

Poza oczywistym wyborem dotyczącym składu preparatu witaminowego, należy również brać również pod uwagę jego formę podania.

Witaminy dla seniorów – tabletki

Witaminy w tabletkach cechują się dobrą przyswajalnością składników, długim terminem ważności oraz łatwością dawkowania. W przypadku seniorów u których wydolność połykania jest zazwyczaj obniżona mogą występować problemy z podaniem preparatu. Ponadto tabletki cechują się zazwyczaj nieprzyjemnym smakiem oraz mogą powodować dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Witaminy dla seniorów – kapsułki

W porównaniu do tradycyjnej formy jakimi są tabletki, kapsułki cechują się mniejszym rozmiarem, co w przypadku seniorów zdecydowanie ułatwia ich połykanie. Jednakże z uwagi na mniejsze wymiary, kapsułki zawierają zazwyczaj mniejsze ilości aktywnych substancji. Z uwagi na łatwą rozpuszczalność cechują się szybkim rozpadem i dobrą przyswajalnością. Mogą jednak wywoływać dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Witaminy w płynie dla seniora

Witaminy w płynie dla seniorów stanowią bardzo praktyczne rozwiązanie. Cechuje je wygoda podania, nie trzeba ich rozcieńczać w związku z czym dawkowanie nie jest skomplikowane. Każdy zestaw witamin dla seniora w płynie ma dołączoną do opakowania odpowiednią miarkę ułatwiającą odmierzanie właściwej ilości płynu. Niewątpliwą zaletą tej formy podania jest jej szybkie wchłanianie, już na etapie jamy ustnej. Wśród wad tego typu produktów należy wymienić dość wysoką cenę oraz trudności w wypośrodkowaniu pomiędzy oczekiwaną trwałością produktu a konieczną do zastosowania ilością dodatków chemicznych i konserwantów. Płynna forma witamin zazwyczaj wymaga spożycia preparatu krótko po otwarciu butelki oraz przechowywania w niskiej temperaturze. Dodatkowo w przypadku chorób seniora należy dokładnie analizować skład preparatu, na przykład pod kątem zawartości cukru w przypadku osób z problem cukrzycy.

Naturalne witaminy dla seniora

W przypadku seniorów niezmiernie ważne jest wybieranie preparatów pochodzenia naturalnego. W ten bowiem sposób eliminuje się podaż substancji sztucznych, które mogą powodować dolegliwości ze strony mniej wydolnego i bardziej podatnego na podrażnienie układu pokarmowego osoby starszej.

Witaminy dla seniora na prezent

Zestaw witamin dla seniora stanowi idealny pomysł na prezent na przykład z okazji Dnia Babci czy Dnia Dziadka. Jest on bowiem wyrazem niezwykłej troski o stan zdrowia seniora. Ułatwienie podarunku stanowi fakt, że na rynku istnieje wiele preparatów pakowanych w ozdobne i bardzo estetyczne opakowania.

Sprawdź też: gardeneo.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *