Przejdź do treści

Poznaj najlepsze ćwiczenia dla seniora na kręgosłup

ćwiczenia dla seniora na kręgosłup

W obecnych czasach coraz większa ilość seniorów boryka się z różnego rodzaju bólami kręgosłupa. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat sposobów łagodzenia tego rodzaju problemów, a także poznać najlepsze ćwiczenia dla seniora na kręgosłup.

Krowa-kot

Wśród najlepszych ćwiczeń dla seniora na kręgosłup można przede wszystkim wymienić krowa-kot. W tym ćwiczeniu przyjmuje się pozycję klęku podpartego, a kolana powinny być szerzej niż biodra. Cały czas należy utrzymywać brzuch w lekkim napięciu. Wygięcie kręgosłupa powinno nastąpić w dół i wtedy głowa powinna się znaleźć jak najwyżej. Należy wytrzymać pięć sekund oraz wygiąć kręgosłup w górę wraz ze schowaniem głowy w kierunku mostka. Całość powinno się powtórzyć od pięciu do dziesięciu razy.

Przyciąganie nóg do klatki

Ćwiczenia dla seniorów na kręgosłup obejmują również przyciąganie ugiętych nóg do klatki piersiowej w leżeniu. W celu wykonania tego ćwiczenia należy położyć się na macie i przyciągnąć do klatki piersiowej ugięte nogi, najdalej jak się potrafi. W uzyskanej pozycji powinno się wytrzymać około dwudziestu sekund, a następnie wziąć kilka głębokich wdechów i wydechów. Ćwiczenie tego rodzaju warto powtórzyć pięć razy dla uzyskania lepszych efektów.

Przenoszenie nóg na boki

Kolejnym ćwiczeniem, które idealnie sprawdzi się w przypadku osób starszych, jest przenoszenie ugiętych nóg na boki. Tego rodzaju ćwiczenie z powodzeniem można wykonywać w dwóch zróżnicowanych wariantach. Pierwszy z nich obejmuje przenoszenie raz jednej i raz drugiej nogi do boku. Natomiast w drugim sposobie obie nogi przenoszone są na raz. Warto wybrać rodzaj ćwiczenia, który będzie łatwiejszy do wykonania dla osoby początkującej, ponieważ jest to niezwykle istotny aspekt całego procesu.

Przyciąganie nóg na przemian

Ćwiczenia na kręgosłup dla seniorów obejmują także takie zadanie jak przyciąganie nóg do klatki piersiowej na przemian. W celu wykonania tego ćwiczenia powinno się położyć na macie z wyprostowanymi nogami. Następnie jedną z nich powinno się przyciągnąć do klatki piersiowej oraz przytrzymać i lekko docisnąć. Kolejnym etapem jest zamiana nóg oraz przyciągnięcie do klatki piersiowej drugiej nogi i jej lekkie dociśnięcie.

Bird-dog

Wśród najlepszych ćwiczeń dla seniorów na kręgosłup można również wymienić tak zwane bird-dog. Jest to ćwiczenie, w którym powinno się przyjąć pozycję klęku podpartego. Następnie jedna z nóg powinna być wyprostowana w tył wraz z wyciągnięciem przeciwległej ręki. W uzyskanej pozycji należy wytrzymać około pięciu sekund. Kolejnym etapem jest zmiana ręki oraz nogi wykorzystywanych w ćwiczeniu. To zadanie może być z powodzeniem wykonywane zarówno w pozycji w klęku, jak i podczas leżenia na brzuchu.

Wznosy klatki

Najlepsze ćwiczenia dla seniora na kręgosłup to także wznosy klatki piersiowej w leżeniu na brzuchu. W celu wykonania tego ćwiczenia osoba starsza powinna się położyć na brzuchu wraz z ugiętymi rękami, które będą ustawione w sposób równoległy. Brzuch powinien być w odpowiedni sposób napięty. Następnym etapem ćwiczenia jest unoszenie klatki piersiowej, bez zadzierania głowy. Zadanie to należy powtórzyć, najlepiej pięć razy. Dzięki temu będzie mogło ono przynieść oczekiwane efekty oraz zmniejszyć bóle kręgosłupa.

Skręty tułowia

Wśród najlepszych ćwiczeń dla seniorów można również wyróżnić skręty tułowia w pozycji siedzącej. W celu wykonania tego ćwiczenia powinno się usiąść na krześle oraz delikatnie rozchylić nogi na boki. Następnie należy wykonać lekki skłon do przodu i wyciągnąć przed siebie ręce, które powinny dość delikatnie zwisać. Możliwe jest również złapanie się za łokcie oraz wprawienie w delikatny ruch. Całe ćwiczenie najlepiej powtórzyć określoną ilość razy. Może to być na przykład pięć razy, aż osiągnie się uczucie ulgi, co jest niezwykle istotne w całym procesie. Skręty tułowia w korzystny sposób niwelują różnego rodzaju bóle kręgosłupa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *