Przejdź do treści

Ćwiczenia pamięci dla seniorów: najlepsze propozycje

ćwiczenia pamięci dla seniorów

W obecnych czasach coraz więcej seniorów zaczyna mieć problemy z pamięcią. Jednak można im w skuteczny sposób przeciwdziałać poprzez wykonywanie takich działań jak różnego rodzaju ćwiczenia pamięci dla seniorów. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej oraz zapoznać się z najlepszymi propozycjami.

Trening pamięci dla seniora w grupie

Ćwiczenia pamięci dla seniorów z powodzeniem mogą się odbywać w grupie. Dzięki temu każdy starszy człowiek będzie miał większą motywację, aby brać udział w tego rodzaju zajęciach. Im więcej osób będzie brało w nich udział, tym ćwiczenia będą bardziej atrakcyjne i na pewno zaciekawią każdego człowieka. Tego rodzaju ćwiczenia pamięci dla seniora mogą się na przykład odbywać w klubach seniora, ośrodkach opieki dziennej, a nawet na uniwersytetach trzeciego wieku.

Ćwiczenia pamięci dla seniorów jako codzienne aktywności

Trening pamięci dla seniora z powodzeniem może się również odbywać podczas wykonywania codziennych aktywności. Ciekawe zadania, które na pewno zainteresują każdą starszą osobę, można znaleźć na przykład w licznych czasopismach, a nawet na portalach internetowych. W obecnych czasach coraz większa liczba osób ma dostęp do Internetu, co w tym przypadku jest niezwykle korzystne.

Gry planszowe

Ćwiczenia na pamięć dla seniora mogą obejmować również dość zróżnicowane gry planszowe i karciane, a nawet grę w szachy. Tego rodzaju aktywności najczęściej są podejmowane w towarzystwie innych osób, co w bardzo korzystny sposób wpłynie na aktywizację osoby starszej. Senior może grać w gry planszowe i w karty z rodziną lub znajomymi. Na pewno każdy będzie zachwycony tym rozwiązaniem.

Rozwiązywanie zagadek

Seniorzy z powodzeniem mogą również ćwiczyć swoją pamięć poprzez rozwiązywanie różnego rodzaju zagadek, ale także krzyżówek, labiryntów oraz rebusów. Tego rodzaju atrakcje można znaleźć w specjalnie w tym celu stworzonych czasopismach, które bez większych problemów znajdzie się w większości sklepów.

Nauka języków obcych

Ćwiczenia na pamięć dla seniorów mogą również obejmować naukę języków obcych, co będzie bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem dla każdej starszej osoby. Taka nauka może się odbywać zarówno w sposób indywidualny, jak i w grupie. Dzięki temu senior będzie miał możliwość nauczenia się wybranego języka obcego oraz biegłego nim posługiwania się, co będzie przydatne podczas zagranicznych wyjazdów.

Nauka pamięciowa

W przypadku seniorów i zadań realizowanych w celu poprawy zdolności poznawczych bardzo dobrym rozwiązaniem będzie również nauka pamięciowa. W tym przypadku warto uczyć się różnych rzeczy na pamięć, ponieważ usprawni to funkcjonowanie mózgu. Najlepiej w tym celu sprawdzą się wszelkie wiersze, a także rymowanki. Warto to wziąć pod uwagę.

Mapy myśli

Bardzo dobrym pomysłem na ćwiczenie pamięci u seniorów będzie także tworzenie różnego rodzaju map myśli, które usprawnią koncentrację oraz logiczne myślenie. Rysowane mapy myśli zazwyczaj utrwala się poprzez zapamiętywanie oraz odpowiedni poziom koncentracji. Dodatkowo rysowanie map myśli na pewno będzie stanowiło frajdę dla wielu starszych osób, ponieważ jest to dość innowacyjne rozwiązanie.

Metoda łańcuszkowa

Kolejnym idealnym pomysłem dla wielu seniorów będzie nauka metodą łańcuszkową. Obejmuje ona zapamiętywanie informacji w konkretnej hierarchii, czyli w odpowiedniej kolejności. Najczęściej dzieje się to poprzez układanie historii z obrazków, która jest zgodna z własną wyobraźnią oraz gustem.

Ćwiczenia pamięci wzrokowej

W przypadku wielu osób starszych bardzo dobrze sprawdzą się także wszelkiego rodzaju ćwiczenia pamięci wzrokowej. Mogą one obejmować przede wszystkim zadania związane ze zmianą lokalizacji przedmiotów codziennego użytku. Jednak w tym celu z powodzeniem można również zastosować grę typu memory, w której istotne jest zapamiętywanie konkretnych obrazków oraz dopasowywanie ich do pozostałych.

Techniki mnemotechniczne

Seniorzy mogą również próbować poprawić swoją pamięć z wykorzystaniem tak zwanych technik mnemotechnicznych. Są to ćwiczenia realizowane poprzez pamięć słuchową, zapamiętywanie ciągów cyfr, a następnie opowiadanie na głos o zrealizowanych czynnościach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *