Przejdź do treści

Gry dla seniorów – jak wybrać?

gry dla seniorów

Emerytura wcale nie musi być nudna i wiązać się z brakiem rozrywki. Seniorzy mają bardzo dużo wolnego czasu i okazuje się, że coraz częściej przeznaczają go na rozrywkę czy rozwój osobisty.

Bycie seniorem to czas na rozwój swoich pasji

Seniorzy są bardzo często ograniczeni ruchowo, a czasem nawet przywiązani do łóżka, co nie przeszkadza im w rozwijaniu swoich pasji. Najpopularniejszą formą rozrywki wśród seniorów jest wszelaka literatura, a za nią gry karciane, szachy czy gry planszowe, w które grają przy okazji spotkań towarzyskich.

Gra dla seniorów – specyfika

Choć seniorzy korzystają często z ogólnodostępnych gier planszowych, czy karcianych, to zdarza się, że mają z nimi problemy z uwagi na słaby wzrok. Dlatego właśnie coraz częściej powstają gry przeznaczone bezpośrednio dla tej grupy wiekowej, które cechują się zwykle większą, wyraźną, czcionką. Gry dla seniora, niezależnie czy karciane, czy planszowe ma sprzyjać spotkaniom towarzyskim oraz poprawie pamięci osoby starszej.

Gry planszowe dla seniorów

Gry planszowe to najlepszy towarzysz spotkań towarzyskich, czy rodzinnych. Czas spędzony przy takiej grze i wspólna rywalizacja sprzyjają integracji i pozwalają zacieśnić więzy, a przy tym rozwijają nasze zdolności poznawcze.

Polecane gry dla seniora:

1. Patchwork express

Jest to nowe wydanie gry Patchwork, która jest metodą szycia, w której łączy się małe kawałki materiału w większą całość, tworząc nowy wzór. Dodatek „express” zmniejszył ilość materiału, tak aby gra stała się szybsza i mniej skomplikowana. Patchwork express to gra samodzielna lub dla dwóch graczy, zawierająca żetony i niższe liczby, żeby dostosować rozgrywkę dla dzieci lub seniorów.

2. Gemino

Jest to gra typowo towarzyska, która doskonale rozwija zdolności poznawcze. Gra bazuje na znanym z gry kółko i krzyżyk mechanizmie, jednak znacznie go modyfikuje. Do dyspozycji mamy dwie dwustronne plansze i płytki z kolorowymi symbolami. Zasady gry są bardzo proste, jednak wygranie wymaga przechytrzenia przeciwnika, co zmusza do aktywności myślowej.

3. Detektyw: kryminalna gra planszowa

Jest to gra idealna dla seniorów kochających łamigłówki kryminalne. Gra przedstawia zagadki kryminalne osadzone w 21 wieku i jest typową grą towarzyską dla wielu graczy na długie godziny wspólnej zabawy.

Gry dla seniorów na pamięć

Gry tego typu nie różnią się wiele od tych, z których korzystają dzieci w celu rozwoju swoich zdolności poznawczych, choć muszą zawierać odpowiednią dla seniora specyfikę.

Dlaczego z wiekiem pamięć ulega pogorszeniu? Proces starzenia pociąga za sobą szereg zmian w naszym organizmie, a więc również w naszym mózgu. Zwykle z wiekiem maleje szybkość reakcji i szybkość przetwarzania, szczególnie nowych, informacji. Szacuje się, że człowiek osiąga szczyt zdolności poznawczych, a więc i pamięciowych, w wieku 30 lat, a ten poziom utrzymuje się średnio do 50 roku życia, po czym zaczyna stopniowo zanikać. Oczywiście można ten proces spowolnić odpowiednią dietą, aktywnością fizyczną, czy ćwiczeniami na pamięć.

Ludzki mózg działa jak mięsień, a więc musimy go ćwiczyć, żeby się rozwijał. Procesy starzenia są nieuniknione, jednak z odpowiednimi ćwiczeniami jesteśmy w stanie je odwlec w czasie, a mogą w tym pomóc właśnie gry dla seniorów, ponieważ każda rozgrywka jest jak trening na siłowni dla naszego mózgu.

Przykłady gier dla seniora poprawiających pamięć:

  • Gra „Znajdź różnicę.” Rozgrywka, jak sama nazwa wskazuje, polega na porównywaniu pozornie identycznych obrazków w celu znalezienia określonej liczby różnic.
  • Krzyżówka to zdecydowanie najpopularniejsza rozrywka wśród starszych osób, które ćwiczą swoją pamięć, a nawet rozwijają swoje zdolności poznawcze, poprzez pozyskiwanie nowych informacji.
  • Karty i domino. Tego typu gry wymagają przygotowania strategii, co wiąże się z procesem myślowym, a więc są świetnym treningiem dla mózgu osoby starszej.
  • Memory – pamięć. Jest to tradycyjna gra pamięciowa, która polega na znalezieniu par kart, które zawierają ten sam obrazek. W grę można grać samemu, choć zdecydowanie lepiej spróbować swoich sił w rywalizacji z innymi, co dodatkowo podniesie skuteczność zabawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *