Przejdź do treści

Jak wybrać wczasy dla seniora?

wczasy dla seniora

Emerytura to idealny moment, żeby zacząć podróżować, bo wreszcie się ma na to czas i pieniądze. Seniorzy zwykle wybierają łagodne wczasy polegające na rekreacji lub zwiedzaniu danego miejsca.

Czym są wczasy dla seniorów?

Jest to specjalnie przygotowana oferta biura podróży, która organizuje wyjazd przeznaczony dla seniorów, a więc osób w wieku 55+. Tak przygotowana przez operatorów podróży oferta jest najlepszym wyborem, ponieważ trafia do konkretnej grupy społecznej, czego nie można powiedzieć o tradycyjnych wyjazdach, które próbują być wywarzone, ale bardzo często się to nie udaje.

Wakacje dla seniora – specyfika

Jakie więc powinny być wakacje skierowane do grupy osób po 55 roku życia? Przede wszystkim powinny odbywać się w komfortowych warunkach oraz zawierać wykwalifikowaną kadrę operatorów wyjazdu, którzy wiedzą jak opiekować się starszymi osobami, czy reagować w przypadku zagrożenia. Podróże powinny być dostosowane do grupy wiekowej, choć wszystkie powinny cechować się brakiem pośpiechu i nie zawierać zbyt wielu miejsc do zwiedzania, a skupiać się na najważniejszych. Większość ofert zaznacza, że wyjazdy dla seniorów odbywają się tylko podczas dnia, a jeśli braknie czasu, to seniorom oferowany jest nocleg po drodze, żeby nie musieli spędzać nocy w autobusie. We wszystkich wycieczkach powinien być obecny przewodnik, ponieważ seniorzy bardzo chętnie słuchają informacji o danym miejscu. Dobrze, żeby przewodnik miał dostęp do mikrofonu w autobusie i odpowiedniego dla seniorów nagłośnienia. Finalnie, hotel dla powinien być w pełni dostosowany do wymagań seniorów i zawierać szereg ułatwień, jak na przykład, dodatkowe uchwyty do wstawania z łóżka, czy małe stoliczki do kąpieli na siedząco.

Oferta brzmi nudno, jednak organizatorzy wyjazdu często zapewniają szereg atrakcji na miejscu, takich jak wieczorki taneczne czy imprezy tematyczne innego rodzaju. Zdarza się również, że wyjazd organizowany jest przez np. szkołę językową, czy malarską i wtedy seniorzy mają dodatkowe atrakcje rozwijające ich w danym zakresie. Takie wyjazdy odbywają się zwykle w stałej grupie, z którą senior chodzi na zajęcia, co jest dodatkowym atutem.

Tanie wczasy lecznicze dla seniorów

Pobyty leczniczo-uzdrowiskowe to najczęściej wybierane przez seniorów wakacje, którzy udają się na taki pobyt w celu poprawy zdrowia i wypoczynku. Wczasy tego typu oferują nie tylko pobyt w przyjemnym miejscu i wyżywienia, ale też szereg zabiegów, które mogą poprawić stan zdrowia seniora. Przykłady takich zabiegów to: krioterapia, kuracja uzdrowiskowymi wodami, okłady z borowiny, czy masaże lecznicze.

Jak znaleźć tanie wczasy dla seniora? Chcąc znaleźć tanią ofertę pobytu w takim ośrodku, warto sprawdzać tak zwane oferty „last minute,” a więc oferty na ostatnią chwilę. Często zdarza się, że starsza osoba rezygnuje z takiego wyjazdu z przyczyn zdrowotnych, a uzdrowisko, chcąc uniknąć przestoju, wystawia tańszą ofertę.

Wczasy dla seniora nad morzem

Wyjazd nad morze zwykle kojarzy się z opalaniem, leżeniem na plaży i zatłoczonym miasteczkiem, jednak wyjazdy dla seniorów są inne. Osoby jadące nad polskie morze z biura podróży oferującej wyjazd dla seniorów, jadą raczej do mało znanych miejscowości, w których znajdują się ośrodki lecznice. Pobyt ten nie polega na wylegiwaniu się na plaży, bo senior zwykle nie może zbyt długo przebywać na słońcu. Specyfika tego wyjazdu, to codzienne grupowe spacery po plaży czy molo, które pełnią dodatkową funkcję leczniczą, ponieważ powietrze nad polskim morzem jest bardzo bogate w jod, który działa uzdrawiająco.

Wczasy dla seniora w górach

Wyjazd w góry to wybór dla aktywniejszych seniorów, którzy są pasjonatami chodzenia po górach. Wyjazd taki zakłada zwykle łatwiejsze szlaki górskie oraz dzieli seniorów na grupy wiekowe, tak żeby każda w swoim czasie weszła na dany szczyt. Nie ma tu oczywiście przymusu, bo wyjazdy są raczej rekreacyjne, a wszystko odbywa się pod okiem opiekunów wycieczki, którzy zareagują w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia uczestników. Najpopularniejsze lokalizacje wycieczek dla seniorów w góry to Karpacz oraz Zakopanem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *